zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK chce snížit přebytek emisních povolenek na trhu

27.07.2012
Ovzduší
EK chce snížit přebytek emisních povolenek na trhu

Evropská komise chce změnit aukční plán emisních povolenek, aby snížila jejich přebytek na trhu. Vyplývá to z plánu na oživení Unijního systému obchodování s povolenkami ETS (Emissions Trading Scheme), který dnes v Bruselu představila.

"Za několik posledních let se v unijním ETS zvyšuje přebytek povolenek. Není rozumné záměrně dále zaplavovat trh, na němž je již přebytek nabídky," řekla k návrhu komisařka EU pověřená otázkami klimatu Connie Hedegaardová.

Podle agentury Reuters zatím sice návrh EK neobsahuje přesné číslo, o kolik se má změnou aukčního plánu pro léta 2013 až 2020 snížit počet povolenek na vypouštění škodlivin do ovzduší. Analýzy komise ale posuzovaly možnosti, které by vedly ke snížení počtu o 400 milionů, 900 milionů a 1,2 miliardy. Skupiny na ochranu životního prostředí přitom požadují snížení přibližně o dvě miliardy povolenek.

Od snížení přebytku povolenek si EK slibuje zvýšení jejich ceny.

Unijní systém obchodování s povolenkami ETS je největším trhem emisních povolenek na světě. Jeho smyslem je regulovat objem emisí škodlivých plynů, které do ovzduší vypouští více než 11.000 elektráren a velkých průmyslových firem z celé EU. Povolenky mají rovněž omezovat emise v letecké dopravě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí