Sobota, 20. dubna 2024

Senát asi odmítne zrušení možnosti vyvlastnění kvůli těžbě

Senát asi odmítne zrušení možnosti vyvlastnění kvůli těžbě

Novele horního zákona, která má zrušit možnost vyvlastňování domů kvůli těžbě, hrozí v levicovém Senátu zamítnutí. V jeho ústavně-právním výboru k tomu dnes chyběl jeden hlas. Své kolegy z ČSSD odmítl podpořit místopředseda strany Jiří Dienstbier, který naopak marně prosazoval přijetí novely. Při neúčasti občanských demokratů se k němu ale připojili jen dva - zástupci KDU-ČSL a TOP 09.

Vládní novela by měla vlastníkům domů a pozemků zejména nad ložisky uhlí zaručit, že jim těžařská firma jejich majetek nebude moci vyvlastnit. Podle Dienstbiera by možnost vyvlastnění měla zůstat v rukou státu. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu poukazovali mimo jiné na riziko spekulací s pozemky, kterých by se mohlo vyvlastnění týkat.

Senátor ČSSD Miroslav Nenutil (ČSSD) ale v souladu s argumenty těžařských společností namítl, že po přijetí novely by byly nemovitosti nad ložisky "absolutně" chráněny a nerostné bohatství pod nimi by bylo nevyužitelné. Možnost těžby by prý byla složitější a nákladnější.

Proti postoji většiny ČSSD k novele minulou středu protestovala ekologická organizace Greenpeace, symbolicky vyvlastnila sídlo strany. Aktivisté na Lidovém domě vyměnili českou a unijní vlajku za prapory s nápisem OKD a Czech Coal a vyvěsil transparent "ČSSD nevadí bourání měst kvůli uhlí".

Vyvlastnění do budoucna hrozí občanům Horního Jiřetínä, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle vlády také vlastníci domů a pozemků získají novelou lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách mohl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů