zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ERÚ čeká velký zájem o připojení solárních elektráren

24.10.2012
Solární energie
ERÚ čeká velký zájem o připojení solárních elektráren

Energetický regulační úřad (ERÚ) očekává v posledních měsících roku masivní růst počtu žádostí o udělení licence na výrobu elektřiny ze solárních elektráren. ČTK to dnes sdělila mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová. Úřad varoval, že u žádostí doručených po skončení listopadu nemůže zaručit, že je do konce roku vyřídí.

Distribuční společnosti letos evidují tisíce žádostí o připojení. Podle ERÚ bylo k 31. červenci uzavřeno přes 10.000 smluv o připojení, v těchto případech tak lze očekávat žádosti o udělení licence.

Za devět měsíců letošního roku zpracoval ERÚ 4653 žádostí o licenci. Úřad předpokládá, že do konce roku se počet žadatelů přinejmenším zdvojnásobí.

Zájem o připojení roste kvůli tomu, že v síti byla letos pro solární elektrárny uvolněna nová kapacita. Existuje také možnost, že od příštího roku bude znovu snížena výkupní cena pro elektřinu z fotovoltaiky, a lidé proto chtějí připojit své zdroje ještě za současných podmínek.

Kvůli solárním elektrárnám v minulých letech vzrostla cena elektřiny a první odhady naznačují, že proud bude kvůli podpoře takzvané zelené elektřiny zřejmě zdražovat i příští rok. Fotovoltaický sektor ale razantní dopad na peněženky spotřebitelů odmítá a stěžuje si zejména na solární daň, která byla pro útlum tohoto sektoru zavedena.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí