Úterý, 16. dubna 2024

Průzkum odhalil mizivě nízkou finanční podporu alternativních metod k testům na zvířatech

Průzkum odhalil mizivě nízkou finanční podporu alternativních metod k testům na zvířatech

Průzkum Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), která sdružuje 26 organizací na ochranu zvířat z celé Evropy, odhalil velmi nízkou státní finanční podporu alternativních metod. I přesto, že podle nové evropské Směrnice 2010/63/EU mají členské země povinnost tyto metody podporovat, finanční prostředky na alternativy vyčlenilo pouze sedm zemí. Česká republika v roce 2013 ani v letech předchozích nepodpořila vývoj a schvalování alternativních metod žádnou částkou.

Průzkum, který byl tento týden zveřejněn v internetovém vědeckém časopise Altex, byl proveden loni v červnu členskými organizacemi ECEAE. Vládní orgány měly specifikovat, jakou finanční podporu poskytly na vývoj alternativních metod v letech 2010 - 2013. Tak bylo možné zjistit, zda byly dodrženy požadavky nové směrnice EU o pokusech na zvířatech 2010/63/EU. Ta vstoupila v platnost v lednu 2013 a podle ní by měly vládní orgány členských států přispívat na vývoj a podporu alternativních metod.

Pouze polovina zemí EU na dotazy ECEAE odpověděla - z těchto zemí pouhých sedm uvedlo, že vývoj alternativ finančně podporují: Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Německo, Švédsko a Velká Británie. V těchto zemích byly alternativní metody v roce 2013 podpořeny celkem 18,7 miliony EUR, nejvíce finančních prostředků poskytla Velká Británie -- přes 11 milionů EUR (0,036 % z celkového státního rozpočtu na vědecký výzkum).

Ostatní země, které se vyjádřily (Česká republika, Irsko, Lotyšsk! o, Lucembursko, Slovensko a Španělsko), žádné finanční prostředky v roce 2013 ani v předchozích letech na alternativy nevyčlenily.

"Považujeme za skandální, že předchozí vláda ČR nepovažovala za nutné podporovat alternativní metody, které mohou odstranit zbytečné utrpení tzv. laboratorních zvířat. Nejenže vláda neposkytla na vývoj alternativ žádné finanční prostředky, ale ani jejich propagace nebyla dostatečná. Dle vyjádření vlády došlo pouze k ustanovení kontaktního místa. To je velmi málo," říká Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat, která v ČR zastupuje ECEAE. "Budeme usilovat o to, aby nová vláda zaujala k alternativním metodám lepší postoj," dodává Bartušková.

Michelle Thew, výkonná ředitelka ECEAE, prohlásila: "Jsme zklamáni tím, že členské státy patrně ještě nepochopily skutečnost, že nová směrnice EU po nich vyžaduje, aby aktivně přispívaly na vývoj metod, které nahradí zvířata při testování. Každý rok se v EU použije více než 11 milionů zvířat a pokud ! s tím členské státy něco neudělají, tak se nic nezmění. Vyzývá! me Evropskou komisi, aby zajistila, že všechny země EU budou komisi hlásit, na co přispívají a aby jim v opačném případě udělila sankce, pokud se bude i nadále jednat, jak se ve většině případů zdá, o naprosto nulovou částku."

Průzkum však odhalil i některé pozitivní kroky. Například došlo k tomu, že podpora alternativ se v některých zemích (v Rakousku, Dánsku, Finsku a Velké Británii) po zavedení nové směrnice zvýšila.

Další informace: www.altex.ch/resources/epub_Taylor_140124.pdf

Kontaktní osoba: Barbora Bartušková Večlová
Telefon: 777 835 651
E-mail: pokusy@svobodazvirat.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů