Čtvrtek, 28. března 2024

Zasedání Rady pro životní prostředí v Bruselu

Zasedání Rady pro životní prostředí v Bruselu

Dne 3. března 2014 se v Bruselu uskutečnilo řádné zasedání Rady pro životní prostředí, kterého se zúčastnila delegace České republiky vedená ministrem životního prostředí Mgr. Richardem Brabcem.

Jedním z bodů jednání byl přezkum referenčního dokumentu o nejlepších dostupných technikách (BAT) pro velká spalovací zařízení. Referenční dokument o BAT je ve fázi zpracování připomínek k 1. návrhu revidovaného dokumentu. Celkem bylo vzneseno cca 8500 připomínek. Vzhledem k tomu, že se neplánuje 2. návrh, ČR výrazně podporuje myšlenku na zřízení podskupiny k vyřešení hlavních problémů. Důvodem je zejména specifická charakteristika místního hnědého uhlí, která nebyla v prvním návrhu reflektována. K tomuto návrhu se přidaly některé další státy, konkrétně Polsko, Estonsko, Španělsko, Bulharsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Dne 5. března 2014 byl v Lidových novinách uveřejněn článek, v němž bylo uvedeno, že připomínky k 1. návrhu přicházely z mailu společnosti ČEZ, a.s., konkrétně z e-mailové adresy frantisek.vanek@cez.cz. Tisková mluvčí této společnosti správně v článku uvedla, že Ing. František Vaněk je vedoucí Technické pracovní skupiny (TPS) "Velká spalovací zařízení", která je zřízena Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), a je proto oprávněn připomínky za ČR do evropské technické pracovní skupiny v Seville (tzv. TWG) odesílat. Tato skutečnost je Evropské komisi známa a je také veřejně dostupná na stránkách www.ippc.cz (v sekci věnované složení příslušné technické pracovní skupině). Všechny takto zaslané připomínky byly řádně prodiskutovány uvedenou pracovní skupinou. Již v lednu 2014 se zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP), Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstva zemědělství (MZe) dohodli, že se do technických pracovních skupin v Seville budou připomínky a ostatní dokumenty zasílat pouze z příslušných ministerstev.

Zdroj: www.ippc.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů