zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V hračkách těžkých kovů ubývá, zhořknout ale mohou nápoje v hrníčcích

26.04.2014
Zdraví
V hračkách těžkých kovů ubývá, zhořknout ale mohou nápoje v hrníčcích

Zda jsou v jejich hračkách, hrníčcích, talířích nebo špercích těžké kovy, si nechalo v Praze otestovat několik desítek lidí. V téměř 80 % testovaného nádobí prokázal analyzátor, takzvaný rentgenový spektrometr (1), přítomnost olova (2) či kadmia (3), v několika případech oba tyto nebezpečné kovy. Nacházely se hlavně v barevném potisku. Rodiče přinášející plastové hračky odcházeli ve většině případů potěšeni - vysoké koncentrace olova naměřil přístroj pouze v případě oka panenky připomínající Barbie. Ostatní vzorky byly bez těžkých kovů. Testovací spektrometr zapůjčila firma Hukos (4).

Protokoly z měření nejvíce kontaminovaných výrobků jsou přílohou této TZ, problematické hodnoty jsou zvýrazněny žlutě.

"U 30 hrnečků jsme naměřili velice vysoké koncentrace olova, které dosahovaly desetitisíců částic na milion, takzvaného ppm. Pozornost ale zasluhují všechny kusy hrnků a talířů, kde je koncentrace těžkých kovů vyšší než stovky ppm, kterých bylo asi 80%. Těžké kovy se nejčastěji nacházejí v barevném potisku. U několika výrobků bylo navíc od pohledu zřejmé, že se potisk z výrobku olupuje a tím se mohou nebezpečné látky dostat do konzumované potravy, našich úst nebo odpadní vody při mytí nádobí. Přestože se v posledních letech kontrole zboží na pultech věnuje více pozornosti, uvádějí nezodpovědní výrobci hraček nebo potřeb pro domácnost na trh problémové výrobky," upozorňuje odbornice na těžké kovy Mgr. Jitka Straková ze sdružení Arnika.

Neslavným rekordmanem mezi nádobím získala sklenička s velikonočními zajíčky z obchodu Tesco, která obsahovala 71 tisíc ppm olova. U 5 vzorků nádobí jsme narazili také na kadmium. Několik rodičů jsme pak upozornili, že jimi donesená hračka je vyrobena z měkčeného PVC, které může obsahovat problematické ftaláty. Takových výrobků bylo pět, ale přítomnost ftalátů mohou prokázat jen laboratorní analýzy.

"Byli jsme potěšeni kvalitou dřevěných hraček, které byly prosté těžkých kovů a neskýtají v sobě další rizika jako problematické plastové materiály. Návštěvníkům jsme také nabídli tipy, jak vybrat zdravý výrobek. Jakmile budeme mít protokoly z měření, informujeme Českou obchodní inspekci o výrobcích, u nichž jsme narazili na vysoké koncentrace nebezpečných kovů," dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Několik ilustračních fotografií je k dispozici na facebookové stránce Arniky http://www.facebook.com/arnika.org

Arnika doporučuje (5):

. Méně je vždy více! Kupujte méně hraček, avšak dbejte na kvalitu. Kvalita je důležitější než množství.

. Upřednostňujte hračky z obnovitelných materiálů. Mezi nejvhodnější přírodní materiály patří dřevo, vlna, bavlna, len, papír, kůže apod. Z nich hračku můžete vyrobit i sami doma. Pokud k tomuto procesu přizvete i vaše dítě, samotný proces výroby se stane hrou.

. Kupujte pevné dřevěné hračky s co nejméně lepenými částmi. Dávejte přednost pokud možno nelakovaným a nebarveným hračkám.

. Kupujte hračky s označením "Neobsahuje PVC" (PVC-free) nebo "Neobsahuje ftaláty" (Phthalate-free).

. Dávejte přednost hračkám z přírodní gumy.

. Kupujte hračky s certifikátem Bezpečné hračky nebo Bezpečná a kvalitní hračka.

. Každou novou hračku nejprve rozbalte a nechte ji nějakou dobu venku, než ji dáte dítěti, aby se část nebezpečných látek mohla případně odpařit.

. Vycpané panenky předtím, než je dáte dětem, raději vyperte.

. Kupujte látkové hračky s certifikátem ověřené textilie (např. Eko-Tex) nebo organic a BIO.

. Vybírejte hračky se značkou FSC, které jsou přidělovány výrobkům ze dřeva pocházejícího z lesů s udržitelným hospodařením.

. Kupujte nádobí, které nemá v místech styku s potravinou, ani v části doteku úst žádný potisk. Pokud v průběhu používání zjistíte, že se potisk z nádobí při mytí odírá, porozhlédněte se po alternativě.

. Sledujte stránky České obchodní inspekce, Ministerstva zdravotnictví, kde jsou aktuálně zveřejňovány nevyhovující výrobky, nebo naši databázi rizikových výrobků.

Arnika se už od svého vzniku zasazuje o ochranu životního prostředí a lidského zdraví před toxickými látkami, prosazuje náhradu látek, jež jsou nebezpečné pro lidi a další organismy, za bezpečnější varianty. Chrání i právo občanů na informace o nebezpečných látkách v životním prostředí. Na webu Arniky je k dispozici také webovou databázi nebezpečných výrobků arnika.org, kterou pravidelně aktualizuje.

Testování je podpořeno Evropskou komisí a probíhá v rámci projektu "Máme právo vědět aneb Budoucnost Evropy bez jedů".

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
14
11. 2018
14-18.11.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí