zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Univerzální zařízení na úklid a zlepšení ovzduší ve městech

10.06.2014
Ovzduší
Univerzální zařízení na úklid a zlepšení ovzduší ve městech

V posledních letech se nám v našich městech velmi rozsířilo mechanizované uklízení veřejných prostranství. Jedním z nejstrašnějších vynálezů této epochy je fukar na listí, jež ovšem v podání úklidových firem se proměnil v univerzální nástroj, nahrazující při úklidu poctivé staré koště a trochuvody z kropicího vozu nebo pojízdné menší cisterny.

Jak to občas v praxi probíhá: Pracovník, často cizinec, se ledabyle prochazí po chodníku se spuštěným motorem fukaru a občas foukne na okraj chodníku, aby pokud možno dostal veškeré vajgly, papírky, prach a písek do trávníku, kde už nebudou tolik vidět, případně papírky rozseká motorová sekačka (co bychom se namáhali je sebrat). Vše doprovázeno vytím spalovacího motoru a zdáli patrným oblakem prachu, jež kolemjdoucí v bohatém množství vdechují a vylepšují tím své zdraví, již notně narušené nanonačásticemi z moderních spalovacích motorů. Co na tom, že trávník pomalu přestává existovat a je vlastně pěknou skládkou v mikroměřítku? Pracovník chodník uklidil, firma má za to peníze, město má "uklizeno" a že by se někdo obtěžoval občas kontrolovat, jak se to provádí? To je z říše sci-fi.

Kdysi Dr. Martin Ander, bývalý náměstek na Městě Brně za Stranu zelených, zcela správně prosadil ve městské vyhlášce omezení používání fukarů. Citujeme z jeho webu: "Ovzduší znečištěné především prachem představuje aktuálně jedno z největších rizik pro zdraví Brňanů. Prosadil jsem vyhlášku, která zakazuje používání fukarů a jiných nevhodných metod čištění komunikací, které zbytečně zvyšují prašnost. Nastartoval jsem program dosadby ochranné zeleně v prachem nejvíce postižených částech města." Bohužel skutečnost je taková, že fukary jsou v městě Brně na úklid chodníků i komunikací stále místy i v letošním roce (2014)používány. Např. minulý týden je používali pracovníci jedné renomované firmy při úklidu Hradecké ulice nedaleko základní školy. Doporučujeme proto případy neprodleně nahlásit např. na zelený telefon v Brně 542 422 750 na oddělení ovzduší MMB, tel. 54217 4558 . Nemusíme přece dýchat další prach, máme ho všichni v Brně a jiných městech už dost!!

ZDROJ: EnviWeb, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
30
1. 2019
30.1.2019 - Seminář, školení
Kongresové centrum BVV, Brno
EKONOX s.r.o.
1
2. 2019
1.2.2019 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
6
2. 2019
6.2.2019 - Seminář, školení
Teplice
6
2. 2019
6-7.2.2019 - Konference
Interhotel Olympik, Praha
7
2. 2019
7.2.2019 - Seminář, školení
Plzeň
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí