Úterý, 24. prosince 2024

15. červen - Světový den větru

Dne 15. června 2009 se poprvé pořádal Světový den větru. A to z iniciativy Evropského sdružení pro větrnou energii (EWEA) a Světové rady pro větrnou energii (GWEC), dvou významných mezinárodních organizací, které koordinují v evropském a světovém měřítku podporu využívání energie větru. Členem EWEA je i Česká společnost pro větrnou energii.

15. červen - Světový den větru

15. červen byl větru věnován již v letech 2007 a 2008 (ale jen v Evropě), pod názvem Evropský den větru. Od roku 2009 je každý 15. červen na celém světě díky Světovému dni větru (nebo také Světovému dni větrné energie, chcete-li) příležitostí k popularizaci využívání energie větru, k různým osvětovým akcím a je to také svátek všech, kteří se o vítr jako obnovitelný zdroj energie zajímají. Paří k nim nemálo meteorologů a klimatologů.

Využijte tento den k zajímavému výletu třeba na největrnější místo v ČR, větrným mlýnům nebo k větrným elektrárnám.

Větrné elektrárny jsou jedním z klíčových zdrojů, jak se Evropa a Česko mohou zbavit závislosti na dovozu energií z Ruska. Pro jejich rozvoj je však třeba zásadně zkrátit délku potřebnou k vyřízení všech potřebných povolení, shodují se zástupci sektoru napříč Evropou. Se stejným závěrem přišla v polovině května i Evropská komise.

,,Vyřídit potřebná povolení pro větrnou elektrárnu v Česku trvá v nejlepším případě sedm, běžně však i deset a více let. Pro srovnání: čtyřletý povolovací proces byl v Německu už před lety považován za neobratný a byl příčinou zpomalení rozvoje," řekl Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE).

,,Pomocí energie z obnovitelných zdrojů lze do pěti let nahradit 10 až 20 % ruského plynu. Zhruba desetinu z této úspory dodají nové větrné elektrárny, jejichž výkon se do pěti let může zdvojnásobit. Společně s nově vybudovanými fotovoltaickými a malými vodními elektrárnami by ročně vyrobily 2,7 milionu megawatthodin, což odpovídá roční spotřebě čtvrtiny obyvatel Česka. Výkonově flexibilní bioplynové stanice jim budou v sítí krýt záda a navíc plnit potrubí biometanem. Základní podmínkou je ovšem rychlý start pětiletého projektu, jak se zbavit dovozu energií z Ruska, o němž hovořil premiér Petr Fiala ve svém nominačním projevu před dvěma měsíci," uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Větrné elektrárny pokrývají zhruba 1 % spotřeby elektřiny v ČR. Jedenáctkrát méně, než v sousedním Rakousku, které má srovnatelné geografické podmínky a patnáctkrát méně, než činí průměr států evropské sedmadvacítky.

V roce 2040 by mohly české větrné elektrárny zajišťovat ročně mezi 6 a 19 miliony megawatthodinami (MWh) elektřiny. Tedy asi 10 až 31 % současné spotřeby, předpovídá předloňská analýza připravená Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR pro ČSVE a Komoru OZE. Kolik to nakonec bude, závisí, jak se k rozvoji obnovitelných zdrojů postaví úřady.

Přijďte se seznámit s moderními větrnými elektrárnami a tradičními větrnými mlýny. v sobotu 15. června od 10 do 16 hodin Přehled otevřených lokalit s větrnými elektrárnami a větrnými mlýny včetně programu najdete v mapě na https://www.csve.cz. Otevřené větrné elektrárny VtE Rozstání, okres Prostějov VtE Protivanov, okres Prostějov VtE Břežany, okres Znojmo VtE Horní Řasnice, okres Liberec VtE Věžnice, okres Havlíčkův Brod VtE Vrbice, okres Karlovy Vary VtE Horní Částkov, okres Sokolov VtE Klíny sever, okres Most VtE Nová Ves v Horách, okres Most VtE Zlatá Olešnice, okres Trutnov Otevřené větrné mlýny Kuželov, okres Hodonín Rymice, okres Kroměříž Velké Těšany, okres Kroměříž Rudice, okres Blansko Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín Jindřichovice pod Smrkem, okres Liberec Starý Poddvorov, okres Hodonín Klobouky u Brna, okres Břeclav Borovnice, okres Trutnov Spálov, okres Nový Jičín Partutovice, okres Přerov Přemyslovice, okres Prostějov
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů