Medvěd lední, též označován jako polární medvěd, získal pro svou slávu 27. únor, známý jako Mezinárodní den ledních medvědů. Ten nám má připomenout, že i tato šelma se dostala na seznam ohrožených druhů. Především kvůli globálnímu oteplování, které zapříčiňuje tání ledovců, přirozeného domova polárních medvědů.
27. únor - Mezinárodní den ledních medvědů
Odhaduje se, že v současnosti žije na světě pouhých zhruba 25.000 ledních medvědů.
Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech územích jsou chráněni a jejich lov podléhá kontrole. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je od roku 2006, v roce 2008 a po poslední uvedené studii z roku 2015 vede jako zranitelný druh, a to především na základě nejisté budoucnosti s ohledem na možné či už působící hrozby způsobené člověkem nebo vzniklé v důsledku ekologických změn.
Dalším důvodem ohrožení ledních medvědů je komerční lov. Lední medvědi jsou loveni pro svou kůži, maso a orgány, které se používají v tradiční medicíně. Navíc některé populace ledních medvědů jsou také ohroženy těžbou ropy a zemního plynu v arktických oblastech, kde žijí.
Je důležité, abychom se všichni zamysleli nad svým dopadem na životní prostředí a začali konat kroky k ochraně ledních medvědů (i dalších ohrožených druhů). Podporujme záhranné programy a vytvářejme politiky a praktiky, které podporují udržitelnost, zmírnění klimatické změny a především ochranu arktických ekosystémů, na kterých jsou lední medvědi zcela závislí...