Nově rekonstruovaná výrobna TAP v Brně společnosti FCC Česká republika, s.r.o.
Počátkem dubna 2022 uvedla společnost FCC Česká republika do provozu modernizované zařízení na výrobu tuhého alternativního paliva z odpadů (TAP). Nachází se na provozovně Brno, kde FCC vyrábí TAP pro cementářský průmysl již od roku 2001.
Hlavním impulsem pro obměnu technologie byl nový zákon o odpadech, který vstoupil v platnost počátkem minulého roku. Na jeho základě už není možné skládkovat zbytkový výmět z třídění separovaného komunálního odpadu a je potřeba ho využívat pouze energeticky. Uplatnění výmětů ve spalovnách SKO je však poměrně problematické. Jednak kvůli vysoké výhřevnosti, ale hlavně z důvodu relativně vysokého obsahu chloru, resp. PVC.
Řešení spočívá ve využití tohoto odpadu pro výrobu TAP. Vyžaduje ale drticí linku vybavenou speciálním optickým separátorem, který dokáže částice PVC z drceného odpadu odstranit. Jen v takovém případě je výrobce TAP při použití výmětů ve větším množství schopen plnit kvalitativní podmínky, které jsou na TAP kladené ze strany odběratelů.
Nově instalovaná linka je vybavena ověřenými drtiči od společnosti Lindner Recyclingtech. Optický NIR separátor PVC a elektromagnetický separátor jsou od německého výrobce Steinert. Dodávku dopravníků, ocelových konstrukcí a kompletaci celé linky vč. elektroinstalace, řídicího systému a dalších komponent provedla společnost Bluetech. Kromě automatické separace PVC přinese modernizovaná technologie i další benefity, jako jsou navýšení výrobní kapacity, nižší jednotková spotřeba elektřiny, snazší údržba a zvýšení provozní spolehlivosti.
Součástí zařízení na výrobu TAP v Brně zůstává i druhá linka, s jednostupňovým drcením strojem Vecoplan, která zde byla instalována v roce 2014. Ta je využívána především pro jednodruhové odpady s vysokou vstupní čistotou. Obě linky byly v rámci rekonstrukce vybaveny moderním protipožárním systémem Firefly, který v toku nadrceného materiálu detekuje horké částice a jiskry a v první fázi provádí preventivní lokální hašení bez nutnosti přerušení provozu.
Celková investice do nové technologie představuje přibližně 45 mil. Kč. Pořízení vlastních drtičů bylo podpořeno dotací ve výši 30 % v rámci výzvy Úspory energie z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020.
Modernizace zařízení TAP v Brně přispěje k navýšení podílu energeticky využívaných odpadů, v souladu s cíli odpadového hospodářství nového zákona o odpadech. Kromě zpracování výmětů z vlastních dotřiďovacích linek bude FCC schopna tuto službu nově nabídnout v širším měřítku i dalším provozovatelům v regionu.
Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství