Děti našly místa pro výsadbu stromů, letos budou sázet
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt organizace Čmelák, který
zapojil děti do ozelenění měst a krajiny v Severních Čechách. Projekt ,,Děti a
stromy - vyrosteme společně?" zapojil děti do nalezení míst pro výsadby stromů a
keřů v jejich okolí.
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt organizace Čmelák, který zapojil děti do ozelenění měst a krajiny v Severních Čechách. Projekt ,,Děti a stromy - vyrosteme společně?" zapojil děti do nalezení míst pro výsadby stromů a keřů v jejich okolí.
,,S možností zapojit se do projektu jsme oslovili více než 400 mateřských, základních a středních škol v regionu. Přihlásilo se jich celkem 20, s nimi jsme společně připravili projekty na výsadbu. Většina sazenic javorů, buk, dubů, lip, jilmů, jasanů, ale i ovocných stromů a keřů bude směřovat do intravilánu obcí. Nejčastějšími místy výsadeb jsou školní zahrady nebo městské parky. Vzniknou ale i stromořadí podél cest nebo podél hřišť. Společně jsme našli místo pro asi 250 dřevin," uvedla Jana Bujoková, ředitelka organizace.
Nové stromy a keře budou děti sázet na podzim tohoto roku. ,,Sazenice zajistíme a dětem v den výsadby dovezeme. S výsadbami jim nejčastěji pomohou rodiče, ale také místní hasiči nebo pracovníci technických služeb. Kde bude málo rukou, pomůžeme i my," dodává Jana Bujoková za spolek Čmelák. Na nové stromy se tak mohou těšit města Liberec, Turnov, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Jablonné v Podještědí, Nový Bor nebo Lomnice nad Popelkou, ale i menší obce, jako Bílý Kostel nad Nisou, Český Dub nebo Habartice.
,,Projekt je zaměřen na naše původní druhy stromů a keřů. Při jeho plánování jsme vycházeli z našich vlastních dlouholetých zkušeností. Navazujeme především na projekt Šance pro jilmy, který v minulosti oslovil školy v celém kraji. Ve spolupráci s minimálně stovkou z nich jsme vysadili do krajiny Libereckého kraje 5000 vzácných jilmů," upřesnil Mgr. Jan Korytář, předseda organizace.
V projektu ale nejde jen o výsadby, ale především o zapojení dětí a s pomocí pedagogů o jejich propojení s krajinou v místě bydliště. Jde o ekologickou výchovu realizovanou přímo v terénu, s aktivním zapojením dětí. Chceme v nich podpořit pocit, že samy mohou něco pozitivně ovlivnit, prosadit. Zároveň projekt pomáhá školám s častým problémem - s dojížděním do místa realizace nabízených ekovýchovných programů. Program s konkrétním a dlouhodobým výstupem (vysazené stromy a keře) přímo v okolí školy má ekovýchovný dopad ještě znásobený.
Sdílet článek na sociálních sítích