Ekozločin a trest od devadesátek po Bečvu: publikace zkoumá příběh České inspekce životního prostředí
"Publikace ukazuje minulost, současnost i možný budoucí vývoj tuzemského kontrolního a donucovacího orgánu. Přestože český model není zdaleka jediný možný, naše vyprávění přehledně a snad i čtenářsky přístupně ukazuje, jak podobná instituce vzniká v postkomunistické zemi s ekonomikou přecházející od centrálního plánování k volnému trhu. Autoři tu představují nejen úspěchy, ale i každodenní selhání," shrnuje v předmluvě Jan Plesník z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Brožura vychází nejen z otevřených zdrojů, ale i akademických prací a zkušenosti nejrůznějších aktérů ochrany životního prostředí. Skrze analýzu mnohdy složitého vývoje ČIŽP a neustále přicházejících nových výzev nabízí tuzemskou zkušenost jako zdroj inspirace ekologům v zahraničí, hlavně ze zemí s podobným historickým a společenským kontextem.
Obsahuje také soubor konkrétních doporučení, jak z inspektorátu udělat skutečně kompetentní, účinný a nezávislý orgán: od podložení jeho činnosti adekvátní legislativou po adekvátní škálování pokut znečišťovatelům či ochranu proti korupci.
"Česká historická zkušenost s formováním Inspekce prakticky od nuly v dynamické éře devadesátých let poskytuje nejen možná vodítka, ale také poukazuje na některá úskalí, poměrně typická pro postkomunistické země. Ať už je to tolerance ke korupci nebo tendence různých politických aktérů ohýbat pravidla na úkor životního prostředí," dodává Marcela Černochová, spoluautorka publikace a koordinátorka mezinárodních projektů v Arnice.
Brožura je volně šiřitelná pod licencí Creative Commons. Vychází za finanční podpory programu Transition Ministerstva zahraničních věcí České republiky.