Podpora vlastníků lesa pokračuje. Upozornění na blížící se konec termínu pro podání žádostí ve 3. kole
Základní podpora pro vlastníky lesů je obsažena v platném znění nařízení vlády č. 30/2014 Sb., podle kterého jsou poskytovány finanční příspěvky např. na obnovu lesa, ekologicky šetrné technologie, opatření proti šíření kůrovce či následnou péči o nově založené lesní porosty - novou výsadbu. Dalšími dotačními tituly podle tohoto nařízení vlády jsou např. podpora výstavby oplocenek, či zpracování lesního hospodářského plánu v informačním standardu. O poskytnutí příspěvku se žádá prostřednictvím modulu pro žadatele do tří měsíců od provedení prací. Před samotným prováděním prací, o které má následně vlastník lesa zájem žádat o finanční příspěvek, je nezbytné v modulu pro žadatele zpracovat a odeslat na krajský úřad ohlášení žadatele. Administraci těchto příspěvků zajišťují krajské úřady. V Kraji Vysočina je to odbor životního prostředí a zemědělství. Podrobné informace k tomuto dotačnímu programu, ale i mnohé další, je k dispozici na https://eagri.cz/public/portal/mze/lesy/dotace-v-lesnim-hospodarstvi-a-myslivosti
,,Vlastníci lesů na Vysočině v řadě případů zůstali zcela bez starších lesních porostů a potrvá několik desetiletí, než jim lesy znovu budou generovat příjem pro péči o lesy. Proto je státní podpora na zalesňování a péči o založené porosty nezbytnou podmínkou toho, aby se lesy na Vysočině znovu zazelenaly a dosavadní úsilí lesníků nepřišlo vniveč. Dobrou zprávou je, že zakládané lesy jsou druhově mnohem pestřejší a budou sloužit jako cenný biotop pro řadu druhů rostlin i živočichů," oceňuje Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Další podpora vlastníků lesa byla vyhlášena Ministerstvem zemědělství prostřednictvím 3. kola příjmu žádostí pro vybrané intervence v souladu se Strategickým plánem SZP na období 2023- 2027. Příjem žádostí probíhá prostřednictvím Portálu farmáře v termínu do 21. 5. 2024 do 18:00 hod. Do tohoto portálu se lze přihlásit prostřednictvím odkazu https://www.szif.cz/irj/portal/pf/pf-uvod.
Pro toto kolo je připraveno 3,5 mld. Kč, z toho na lesnické intervence připadne necelá polovina. Prostřednictvím této výzvy budou podpořeny technologické investice v lesním hospodářství, pod ně lze zahrnout investice do technologií pro hospodaření v lesích, dále investice do lesních školek a investice do základního zpracování dřeva. Další finanční prostředky jsou směřovány na investice do lesnické infrastruktury, jako jsou lesní cesty a sklady dříví. Dalšími podpořenými aktivitami jsou vodohospodářská opatření v lesích, neproduktivní investice v lesích a přeměna porostů náhradních dřevin. K administraci těchto žádostí je příslušný Státní zemědělský intervenční fond s internetovým odkazem https://www.szif.cz/cs.
Dne 3. února 2022 Ministerstvo zemědělství zveřejnilo výzvu k podávání ohlášení a žádostí o finanční příspěvek na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu vlastníkům nestátních lesů za období 2022 až 2026. Následně byl dne 8. 9. 2022 přijat dodatek č. 1 této výzvy. Dle sdělení ministra zemědělství Marka Výborného ze dne 25. 4. 2024 na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR ve Stříteži u Jihlavy bude preferovat, aby bylo možné v plné výši hradit příspěvky na hospodaření v lesích podle nařízení vlády 30/2014 Sb., což je dlouhodobější podpora. Dále účastníkům sdělil, že nechce říct, že adaptační platbu úplně zruší, ale skutečně by to bylo podmíněno tím, že prostředky na adaptaci budou a musely by být potvrzeny v průběhu září, října, tedy při přípravě rozpočtu na rok 2025. Dodal, že se případně pokusí získat peníze ze Společné zemědělské politiky.