Čtvrtek, 31. října 2024

Klimatičtí aktivisté protestovali na evropských letištích, policie zatýkala

Klimatičtí aktivisté protestovali na evropských letištích, policie zatýkala

Desítky klimatických aktivistů se dnes pokusily narušit provoz letišť v řadě evropských zemí na protest proti využívání fosilních paliv. Policie zadržela na největším britském letišti Heathrow deset lidí, německý terminál mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem zase na několik hodin přerušil provoz. Policisté zasahovali také ve Vídni, Barceloně či Oslu, informovaly tiskové agentury. Aktivisté vyhlásili, že hodlají v podobných protestech pokračovat.

Britská policie dnes ráno zadržela deset lidí na londýnském letišti Heathrow, které patří k největším terminálům světa. Členové organizace Just Stop Oil (JSO) jsou nyní podle webu BBC v policejní vazbě a hrozí jim obvinění ze spiknutí s cílem ohrozit kritickou státní infrastrukturu. Britské soudy podobné prohřešky tvrdě trestají: minulý týden dostalo pět členů JSO tresty čtyři a pět let vězení za předloňskou blokádu dálnice M25.

"Byly by narušeny lety, dotklo by se to tisícovek cestujících," prohlásil Ian Howells, který dnešní policejní zásah řídil. Podle vedení letiště se protest na provozu nijak neprojevil.

Skupina vysvětlila snahu proniknout na letištní plochu jako způsob, jak upozornit na hrozby spojené s klimatickými změnami způsobenými lidskou činností. "Odmítáme umírat kvůli fosilním palivům. Pokračující spalování ropy, plynu a uhlí ve chvíli, kdy procházíme nezvratnými zlomovými body hrozícími roztočit nekontrolovanou a zrychlující klimatickou spirálu, ohrožuje stabilitu celé naší společnosti," uvedla JSO v prohlášení.

Na šestém největším německém terminálu Kolín-Bonn se brzy ráno nelétalo více než tři hodiny a bylo zrušeno 31 letů. Pět aktivistů organizace Letzte Generation (Poslední generace) se přilepilo ke koridoru vedoucímu k přistávací ploše a policie je z místa musela odstranit.

Ve Vídni zase podle agentury AFP čtveřice aktivistů rozptýlila po letištní hale neznámou oranžovou látku, dva další zdrželi odlet linky do Říma, když si v letadle rolujícím po ranveji odmítli sednout a ve stoje promlouvali o nebezpečí klimatických změn.

Tři aktivisté pronikli na letištní plochu terminálu v norské metropoli Oslu, policie je však rychle vyvedla a provoz nebyl přerušen. V Helsinkách zablokovalo devět aktivistů přístup k bezpečnostním kontrolám na letišti, protest však netrval dlouho a nezpůsobil výraznější problémy.

Ve švýcarských městech Curych a Ženeva blokovali aktivisté přístupové silnice k letištím. Ve španělské Barceloně se pětice lidí pokusila přilepit k letištní ploše, policii se ale podařilo je před tím odvést.

"Dnešek byl jen začátek. V příštích týdnech to zopakujeme v Německu, v Evropě, ve světě," řekla po protestu na letišti Kolín-Bonn médiím členka Letzte Generation Ronja Künklerová. Zda budou terčem protestů i olympijské hry v Paříži, které začínají v pátek, odmítla odpovědět.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů