Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Vladimír Petřina: Česká naleziště zlata a soutěžní rýžování

Vladimír Petřina: Česká naleziště zlata a soutěžní rýžování

V nedávné reportáži televize Nova se naše země opět připomněla jako místo bohaté na výskyt zlata. Hosty byli Adéla Krejcarová, členka výboru Českého klubu zlatokopů, a Vladimír Petřina ze společnosti SG Geotechnika. Společně představili fascinující svět zlatokopectví a připomněli, kde se v Česku nacházejí největší naleziště zlata.

V Česku se nachází několik významných zlatých ložisek. Vladimír Petřina zmínil, že jedním z největších a zároveň kontroverzních nalezišť je Mokrsko, v jehož okolí se zlato historicky těžilo zejména ve středověku, ale moderní těžba v této rekreační oblasti vyvolává značné kontroverze. Další významná naleziště se nacházejí v Kašperských Horách a Zlatých Horách v Jeseníkách, kde je také velký zájem o znovuotevření zlatých dolů. Podle geologických průzkumů se odhaduje, že v Česku pod zemí zůstává ještě přibližně 500 tun zlata.

Historie těžby zlata v Česku

Historie těžby zlata na našem území sahá hluboko do minulosti. Mezi nejznámější historické lokality patří Jílové u Prahy, původem hornická osada ze 13. století, která se ve 14. století již připomíná jako královské zlatohorní město. Dalšími významnými lokalitami, kde se zlato těžilo již za dob Karla IV., jsou Borotice, Čelina a Nový Knín, kde první zmínka o mincovně v Kníně pochází z roku 1464. Ačkoli se zde zlato slévalo pouze do prutů, které byly předávány do mincoven v Praze a Kutné Hoře. Zlato na Novoknínsku, na říčce Kocábě, pravděpodobně rýžovali už Keltové. ,,Kdysi se zlato nejprve hledalo v řekách, což bylo nejsnazší, a na základě toho se pak nacházela i primární ložiska, která se následně začala těžit," uvedl Vladimír Petřina. Ačkoli nejsou české zlaté horečky tak slavné jako ty americké, i u nás byly nalezeny významné nálezy. Ve Zlatých Horách se v 17. století našly dva obrovské nugety vážící 1,7 a 1,3 kilogramu. Relativně nedávno byly pomocí detektoru nalezeny další dva zajímavé nugety, které jsou k vidění v Prácheňském muzeu v Písku.

Rýžování zlata jako koníček i soutěžní disciplína

Rýžování zlata má v Česku dlouhou tradici, dodnes se těší popularitě a je také soutěžní disciplínou. Adéla Krejcarová a Vladimír Petřina přiblížili, jak takové rýžování probíhá. Při rýžování se používají různé typy pánví, včetně moderních závodních pánví, čínských klobouků a kanadských misek. Princip rýžování spočívá v tom, že zlato, díky své vysoké specifické hmotnosti (19,3 g/cm?), rychle propadává pískem ke dnu pánve, zatímco lehčí částice se odplavují.

Národní mistrovství a soutěže v rýžování zlata

V soutěžním zlatokopeckém dění se vše koordinuje přes Světovou asociaci zlatokopů (World Goldpanning Association, WGA) a následně vznikají na klubových stránkách kalendáře akcí. Jednou z podmínek pro výběr místa soutěží je historie spjatá s rýžováním či těžbou zlata, v blízkém okolí by tedy měla být i možnost nálezů zlata v potocích či říčkách. ,,Podle kalendáře jsem se v letošním vydal za zlatem na Mistrovství Polska ve Zlotoryji, Mistrovství Německa v Goldkronachu, Mistrovství Švýcarska v Pfynu, Mistrovství Francie v Moulin de la Goutrie, Manot a na soutěž u opálového dolu Josef v Dubníku na Slovensku. Většinou se jedná o dvoudenní či jednodenní soutěže podle pravidel WGA, avšak mohou zde být i drobné národní změny. Soutěží se v různých kategoriích, takže je o zábavu na celý víkend postaráno. Úspěchy či neúspěchy jsou jen pověstnou třešničkou na dortu, protože každý účastník si odnáší vyrýžované zlato. Když cinkne medaile, je to příjemný bonus," shrnuje svou dosavadní letošní účast Vladimír Petřina.

Mistrovství světa v rýžování zlata

Zlato má v České republice bohatou historii a stále je předmětem zájmu jak odborníků, tak nadšenců. Ať už jde o historickou těžbu, současné průzkumy nebo rekreační rýžování, zlato zůstává fascinujícím prvkem naší země. Jednou z nejvýznamnějších akcí v této disciplíně bude nadcházející Mistrovství světa v rýžování zlata, které proběhne od 19. do 24. srpna 2024 v krásném areálu skanzenu ve Zlatých Horách. Pokud máte zájem dozvědět se více, neváhejte navštívit mistrovství světa ve Zlatých Horách a vyzkoušejte si rýžování na vlastní kůži. Součástí akce bude také škola rýžování pro amatéry a nadšence.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů