Čtvrtek, 23. ledna 2025

Nová mapa založená na terénních datech odhaluje rozsáhlá rašeliniště v povodí Amazonky

Nová mapa založená na terénních datech odhaluje rozsáhlá rašeliniště v povodí Amazonky

Nová mapa Amazonské pánve založená na terénních datech ukazuje, že rašeliniště zabírají mnohem větší plochu, než bylo dosud odhadováno. Výzkumný článek publikovaný v časopise Environmental Research Letters vrhá nové světlo na ekosystém, který je potenciálně ohrožený změnou klimatu a vlivem člověka a je zásadním úložištěm atmosférického uhlíku.

Rašeliniště jsou podmáčené krajiny, v nichž se po tisíce let hromadí částečně rozložená rostlinná hmota. Ukládají obrovské množství atmosférického uhlíku a hrají tak klíčovou roli při regulaci globálního klimatu. Rozšíření a rozhloha tohoto jedinečného ekosystému v povodí Amazonky, v oblasti, která je zásadní pro stabilitu globálního klimatu, je však dosud málo známé.

Mezinárodní tým vědců pod vedením Dr. Adama Hastieho z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK shromáždil údaje z více než 2 400 referenčních bodů v Amazonii. Tyto body zobrazující typ ekosystému s rašelinou nebo bez rašeliny byly zkombinovány se satelitními snímky a dalšími environmentálními údaji a vytvořily mapu rozlohy rašelinišť s vysokým rozlišením.

Předpokládaný rozsah rašelinišť (organická půda o tloušťce ? 30 cm) ve studované oblasti (povodí Amazonky pod 500 m n. m. a průměrný roční úhrn srážek '1 390 mm') s rozlišením 90 m. a), Pastaza-Mara?ón Foreland Basin (PMFB) v Peru. B), povodí rio Negro (Brazílie) a jihozápadní povodí Orinoka (Venezuela). c), oblast Llanos de Moxos v Bolívii.

Nová mapa odhaduje, že rašeliniště pokrývají přibližně 251 000 km2 Amazonské pánve, což je plocha větší než Belgie. To je výrazně více než předpokládaly předchozí odhady, což naznačuje, že rozsáhlé plochy rašelinišť, zejména v severní Brazílii a Bolívii, zůstávají nezdokumentované.

"Naše studie zdůrazňuje význam terénního sběru dat pro lepší pochopení rozšíření rašelinišť, což může pomoci stanovit priority pro zmírnění změny klimatu, včetně strategií hospodaření s půdou, výzkumu a politiky," říká Dr. Hastie.

"Nová mapa rašelinišť také nabízí možnosti, jak posílit vztahy s místními komunitami, které žijí v těchto ekosystémech a jejich okolí, a zabránit tak nevratnému poškození zdravých rašelinišť a obnovit ta, která mohou být degradována," dodává Dr. Ethan Householder, vědecký pracovník Karlsruher Institut für Technologie v Německu.

Otevřená rašeliniště u řeky Napo

"Vyzbrojeni těmito znalostmi jsou tvůrci politik a výzkumní pracovníci lépe vybaveni k tomu, aby mohli vypracovat a realizovat politiky a strategie na ochranu a udržitelné obhospodařování rašelinišť a zabránit uvolňování tisíce let uloženého CO2, které by mělo katastrofální dopad na globální klima," říká Dr. Eurídice Honorio Coronado, tropická ekoložka působící v Královských botanických zahradách v Kew.

"Tato práce bude vodítkem pro nový průzkum oblastí, kde se předpokládá výskyt rašeliny, ale dosud nebyly odebrány vzorky, a poskytuje příležitosti pro budování kapacit začínajících výzkumných pracovníků a nové mezinárodní spolupráce při zavádění nových technologií pro detekci rašeliny," dodává Gabriel Hidalgo Pizango, výzkumný pracovník Instituto de Investigaciones de la Amazonía Peruana v Peru.

Rašeliniště v Amazonii čelí řadě hrozeb, včetně změny klimatu, odlesňování a odvodňování pro zemědělství. Nová mapa může pomoci určit nejohroženější oblasti rašelinišť a nastavit strategii jejich ochrany.

Založení trvalého lesního pozemku v palmovém mokřadu.

"Nová mapa bude mít zásadní význam pro řízení budoucího výzkumu a ochranářského úsilí v regionu, zejména proto, že v našem chápání rozšíření rašelinišť v Amazonii přetrvávají velké nejistoty," říká Dr. Ian Lawson, docent na Škole geografie a udržitelného rozvoje na Univerzitě v St Andrews.

Díky ucelenějšímu obrazu o rozšíření rašelinišť se nyní mohou vědci hlouběji zabývat pochopením úlohy, kterou tyto ekosystémy hrají v celkovém zdraví a fungování Amazonie. Tyto znalosti jsou nezbytné pro vytváření ochranářských strategií, které chrání nejen samotná rašeliniště, ale také rozmanité druhy a ekologické procesy, které jsou na nich závislé.

http://www.natur.cuni.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů