Středa, 15. ledna 2025

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 28. srpnu 2024

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 28. srpnu 2024

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla ve 34. týdnu na území ČR celkově normální. Oproti předcházejícímu týdnu se stav podzemní vody celkově mírně zlepšil. Podíl mělkých vrtů se silně nebo mimořádně nadnormální hladinou (9 %) se mírně zvýšil. Podíl mělkých vrtů s normální hladinou (63 %) se příliš nezměnil a podíl mělkých vrtů se silně nebo mimořádně podnormální hladinou (8 %) se snížil. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala s tendencí k mírnému vzestupu (48 % mělkých vrtů). U 6 % objektů byl zaznamenán vzestup a u 5 % objektů velký vzestup hladiny.

Vydatnost pramenů na území ČR byla v 34. týdnu celkově normální. Situace se však regionálně velmi lišila. Oproti předcházejícímu týdnu celkově došlo ke zlepšení stavu vydatnosti na normální. Podíl pramenů se silně nebo mimořádně nadnormální vydatností (9 %) se příliš nezměnil, podíl pramenů s normální vydatností (47 %) se mírně zvýšil a podíl pramenů se silně nebo mimořádně podnormální vydatností (22 %) se mírně snížil. Vydatnost ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala s tendencí k mírnému zvětšení (54 % pramenů). U 5 % pramenů došlo ke zvětšení nebo velkému zvětšení vydatnosti. Ke zmenšení nebo velkému zmenšení vydatnosti došlo u 2 % pramenů.

Hladiny sledovaných toků byly z počátku týdne převážně rozkolísané, poté převažovala setrvalá nebo zvolna klesající tendence. Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -20 do +6 cm. V porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry byly průtoky převážně podprůměrné až průměrné, nejčastěji se pohybovaly v rozmezí od 20 do 130 % QVIII. Toky s indikací hydrologického sucha se vyskytovaly téměř na 4 % sledovaných profilech.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 66-100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů