Pondělí, 2. prosince 2024

Vědci vyřezali dutiny do stromů, aby vytvořili místa pro ohrožené živočichy

Vědci vyřezali dutiny do stromů, aby vytvořili místa pro ohrožené živočichy

Vědci z českobudějovického biologického centra vyřezali na několika místech dutiny do stromů. Vytvořili tím stanoviště, které využívají ohrožené druhy živočichů. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě Daniela Procházková z biologického centra.

S úpravou stromů začal tým přírodovědců a ochránců přírody v národním parku Podyjí a ve středních Čechách. Do kmenů několika desítek mladých dubů vyřezali dva typy dutin nebo z části kmene odstranili kůru. "Poškozené stromy přitahovaly mnohem více brouků než stromy nepoškozené, mezi nimi i řadu ohrožených druhů, například roháče obecného. Povrchové zásahy byly pro hmyz méně zajímavé než hlubší řezy," řekl Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd ČR.

Tato metoda podle něj může být důležitá pro záchranu kriticky ohroženého brouka krasce dubového nebo páchníka hnědého. "Dříve stromy běžně zraňoval dobytek, oheň při vypalování pastvin i pravidelné osekávaní větví na otop či krmivo pro dobytek. Vznik dutin to urychlovalo. Stromy rostly roztroušeně v zemědělské krajině a lesy byly světlé. I oslabené stromy tak měly šanci na dlouhý život," řekl Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Postupně se však skladba lesů i jejich vývoj změnil. Vzhledem k co největšímu profitu stromy rostou v hospodářských lesích blízko sebe a vytvářejí samy sobě konkurenci. Dřeviny, které rostou mimo les, jsou většinou jen v městských parcích nebo v alejích kolem cest. "A při první známce zhoršeného zdraví tyto stromy kácíme, aby nám takzvaně nespadly na hlavu," uvedl Kříž.

Stromové dutiny přitom potřebuje spousta druhů hmyzu, hub, ptáků i netopýrů. Proto vědci a jejich tým přistoupili k umělému narušování stromů. "Ano, řezání do kmenů živých stromů v národním parku působí zvláštně. Zásahy ale směřujeme na stromy, které nejsou biologicky ani jinak cenné a byly by stejně odstraněny například při těžbě nebo probírkách," uvedl Martin Škorpík ze Správy Národního parku Podyjí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů