Pondělí, 6. ledna 2025

Cyklus2030: Cirkulární ekonomika v praxi

Cyklus2030: Cirkulární ekonomika v praxi

Fakulta životního prostředí UJEP, ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Chomutově, partnerstvím s firmami ORGREZ, Toyoda Gosei, EKOKOM a Hospodářskou a Sociální radou Chomutovska, uspořádala konferenci Cyklus2030. Její aktuálně silně rezonující téma se zaměřilo na nejnovější dění v oblasti legislativy při nakládání s odpady a přechodu na cirkulární ekonomiku.

Jaké jsou zákonné povinnosti od 1. 1. 2025? Jak se nové legislativní předpisy projeví v energetickém průmyslu? Jaký bude dopad Green Dealu na každodenní život? Jak můžeme dosáhnout snížení uhlíkové stopy za udržení finanční efektivity?
To jsou jen některé z otázek, na které účastnící konference poskytli odpovědi. Moderování konference se ujal Ing. Tomáš Lank z Fakulty životního prostředí UJEP. ,,Jedná se o první ročník pořádaný na půdě naší univerzity, přičemž pozvání přijalo hned několik významných hostů, kteří ukázali pozitivní příklady z praxe, že dekarbonizace a cirkulární ekonomika má smysl, pokud se provádí v souladu s aktuálními technologiemi a vědeckými poznatky," uvádí Lank.
Pozvání na konferenci přijal také exministr životního prostředí Miloš Kužvart s přednáškou ,,Co je to ten Green Deal - jeho ukotvení v právním prostředí ČR".
Kromě vysvětlení legislativních pojmů byly prezentovány také konkrétní příklady a připravenost firem. Ukázaly, že cesta k dodržování principů udržitelnosti není bolestivá, pokud se využije efektivních přístupů.
Konference byla pořádána ve třech blocích, z nichž každý byl zakončen diskuzním panelem, kde se ukázalo, že problematika ochrany životního prostředí není široké veřejnosti lhostejná.
,,Jsme velmi rádi, že tato konference mohla proběhnout na půdě naší univerzity, a budeme usilovat o to, abychom ji pořádali každý rok. Téma cirkulární ekonomiky je součástí našich studijních programů, a tak se i naši studenti konference, jako posluchači, účastnili. Všichni si uvědomili, že propojení akademické sféry se soukromou sférou a municipalitou umožní efektivní přechod na cirkulární ekonomiku a snadnější adaptaci na nové legislativní předpisy," říká doc. Ing. Pavel Krystyník, Ph.D., proděkan pro vnější vztahy FŽP.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů