Středa, 5. února 2025

V plzeňské zoo se vylíhla mláďata ohroženého leguána a asexuálního baziliška

V plzeňské zoo se vylíhla mláďata ohroženého leguána a asexuálního baziliška

Mláďata dvou druhů ještěrů se v minulých dnech vylíhla z vajec v plzeňské zoologické zahradě. V její městské expozici akvárií a terárií Akva Tera přišli v inkubátoru na svět nejdříve dva ohrožení leguáni fidžijští a později také šest samic asexuálního baziliška druhu Laemanctus julioi z Hondurasu. Všechna mláďata jsou zatím v chovatelském zázemí, jejich výrazně barevné rodiče ale mohou návštěvníci vidět v expoziční části, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

"Pro tyto dva i další druhy plazů zamýšlejí chovatelé do budoucna připravit terária do expozičních prostor," řekl. U leguánů fidžijských přišel na svět nejdříve poslední listopadový den samec a o dva dny později i samice. Chovatelé je po dalších dvou dnech dali do společného terária. Endemitní býložraví leguáni fidžijští jsou v přírodě ohroženi úbytkem jejich přirozeného prostředí a nepůvodními predátory zavlečenými člověkem. Žijí převážně v mokřadech a v pobřežních lesích. Rádi a velmi obratně lezou po stromech. Pomáhá jim v tom dlouhý ocas, který tvoří až tři čtvrtiny délky zvířete. Smaragdově zbarvený leguán může být dlouhý až 80 centimetrů a váží až 200 gramů. Větší samec má na těle a ocasu modré či světle zelené pruhy.

Malí bazilišci se vylíhli 2. a 3. prosince, už v říjnu se vyklubaly z vajec další čtyři samičky. "Inkubace trvala necelé dva měsíce, přesně 55 dní, a úspěšnost byla stoprocentní. Tito bazilišci jsou klidní a přijímají malé cvrčky. V expozici návštěvníci potkají osmičlennou skupinu," řekl Vobruba. Zvláštností tohoto druhu je takzvaná partenogeneze - samice kladou neoplozená vejce, z nichž se líhnou opět pouze samice. Sexualitu tohoto druhu zkoumala v roce 2022 česká přírodovědecká expedice Neuron, jejímž členem byl i zoolog plzeňské zoo Tomáš Peš. V Evropě je totiž chována pouze asexuální linie. Vědci se snažili v Hondurasu odchytit tamní jedince a zjistit, zda je tento druh asexuální i v přírodě. Na expedici navazuje několikaletý vědecký grant.

Expozice Akva Tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady při tehdejším Parku kultury a oddechu v roce 1962 a první roky do ní přicházelo i na 45.000 návštěvníků. V nové podobě s novými expozičními prostorami se otevřela v roce 2001. Představuje tropické ryby, hady, želvy, agamy, pavouky, gekony, chameleony či žáby. Od roku 2001 navštívilo Akva Teru přes 350.000 návštěvníků. V roce 2022 to bylo například 14.353 lidí, loni 18.228, uvádí zoo ve výročních zprávách. Roční návštěvnost celé zoo je v posledních letech kolem půl milionu lidí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů