Středa, 15. ledna 2025

Průzkum: Drtivá většina Čechů teď neplánuje přechod na ekologické zdroje energií

Průzkum: Drtivá většina Čechů teď neplánuje přechod na ekologické zdroje energií

Drtivá většina Čechů zatím neplánuje přechod na ekologické zdroje energií. Podle průzkumu výzkumného týmu Knowlimits až 91 procent tuzemských domácností neuvažuje nyní o změně typu zdroje pro topení, vaření či ohřev vody. Hlavním důvodem jsou obavy z nárůstu cen energií. Nadpoloviční většina respondentů přitom považuje Česko za středně až těžce ekologicky znečištěné. Výsledky průzkumu, který zkoumal postoj českých domácností k dekarbonizaci, dnes zástupci Knowlimits představili novinářům.

Zhruba polovina českých domácností topí plynem, uhlím nebo dřevem. Na centrální vytápění, které pochází především z výtopen na fosilních paliva, funguje dalších 30 procent domácností.

"Snížení emisí budov patří k nejdůležitějším opatřením evropského Green Dealu v boji proti klimatické změně. Asociace podniků topenářské techniky nicméně odhaduje, že v Česku stále funguje až čtvrt milionu kotlů první a druhé emisní třídy, a to navzdory zákazu platnému od 1. září. České domácnosti tedy stojí teprve na začátku této cesty a z jejich aktuálních postojů čteme, že se na ni zatím ani moc vydat nechtějí. Přinejmenším v sektoru domácností tak bude nejspíš u nás dekarbonizace i nadále postupovat velmi pomalu," uvedl ředitel výzkumu Knowlimits Zdeněk Kubena.

Průzkum ukázal, že hlavním problémem jsou obavy domácností z vysokých nákladů, které při přechodu na jiný zdroj mohou dosahovat desítek i stovek tisíc korun, a také nárůst ceny za energie. Nejčastěji tyto obavy v průzkumu vyjadřovali muži a starší lidé. Mírně více žen uvedlo, že by rády přešly na alternativní zdroje, ale nemají na to peníze.

Průzkum se zaměřil také na zájem respondentů o takzvané zelené tarify dodavatelů, v nichž energetické firmy nabízejí dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Zájem připlatit si za odběr této energie projevilo 24 procent dotázaných, nejčastěji z věkové kategorie do 24 let. Klíčová zůstává při výběru dodavatele pro většinu domácností cena, smluvní podmínky a historie dodavatele. Původ energie a environmentální aktivity naopak hrají podle průzkumu stále okrajovou roli.

Do budoucna zvažují změnu typu energie podle dat z průzkumu vysokoškolsky vzdělaní lidé (12 procent), přičemž nejčastěji uvažují o instalaci fotovoltaiky (15 procent), přechodu na plyn (13 procent) nebo využívání elektrických zdrojů (deset procent).

Průzkum se uskutečnil letos mezi 1049 respondenty.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů