Vědci z Mendelovy univerzity objevili nový druh škodlivé houby na ořešácích
Nový druh škodlivé houby, která se objevuje pod kůrou ořešáku královského, objevil tým vědců vedený odborníky z Lesnické a dřevařské fakulty (LDF) Mendelovy univerzity v Brně. Houbu šíří kůrovec ořešákový pocházející z Asie, který se v Evropě vyskytuje posledních 15 let. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
"Před 15 lety byl v České republice objeven kůrovec ořešákový pocházející z Asie. Tento druh se v Česku šíří především v nížinách a podílí se na chřadnutí ořešáku černého i ořešáku královského. Již před lety si vědci současně všimli, že v okolí chodbiček, které kůrovec vytváří v kůře stromů, dochází k tvorbě tmavých nekróz a z povrchu kůry roní tmavá tekutina. Z takto napadeného dřeva jsme izolovali houbu rodu ofiostoma, kterou nebylo možné zařadit k žádnému dosud známému druhu," uvedl Jiří Foit z LDF.
Na objevu tým z Mendelovy univerzity spolupracoval s Mikrobiologickým ústavem Akademie věd České republiky. Jeho pracovníci potvrdili, že jde o nový druh, který byl nyní formálně popsán a pojmenován ofiostoma ořešáková.
"Houby rodu Ophiostoma působí takzvané tracheomykózní onemocnění dřevin, tedy prosychání koruny spojené s vadnutím a žloutnutím listů. Na rozdíl od stopkovýtrusých hub, například chorošovitých, nevytvářejí tyto houby okem viditelné plodnice, takže nejsou nápadné. Napadený strom se projevuje prosycháním a na kmeni, v okolí otvorů vytvořených kůrovcem, se tvoří tmavé nekrózy, které tato houba způsobuje," doplnil Michal Tomšovský z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU.
Vědci potvrdili, že houbu rozšiřuje kůrovec, který její výtrusy přenáší v drobných jamkách nacházejících se na jeho krovkách.
Studii popisující zjištění vědců z Mendelovy univerzity a MIkrobiologického ústavu AV ČR zveřejnil mezinárodní vědecký časopis Journal of Plant Pathology.