Středa, 15. ledna 2025

Špatná kvalita ovzduší si ročně v EU vyžádá na 240.000 obětí, uvádí agentura

Špatná kvalita ovzduší si ročně v EU vyžádá na 240.000 obětí, uvádí agentura

Špatná kvalita ovzduší je v Evropě stále příčinou mnoha úmrtí a poškozuje řadu ekosystémů, uvedla dnes Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Odhaduje se, že nejméně 239.000 úmrtí ročně lze v Evropské unii přičíst nadměrnému množství jemných prachových částic v ovzduší, uvedla EEA v nové zprávě.

Údaje za rok 2022, z nichž dokument vychází, potvrzují, že lidé v Evropě se musí vyrovnávat s koncentracemi látek znečišťujících ovzduší, které výrazně překračují doporučené hodnoty Světové zdravotnické organizace (WHO), napsala unijní agentura se sídlem v Kodani. Úmrtím bylo možné předejít dodržováním doporučených hodnot WHO. V případě jemných prachových částic známých jako PM2,5 činí limit pět mikrogramů na metr krychlový.

"Příliš mnoho lidí v Evropě - zejména ve městech - je stále postiženo špatnou kvalitou ovzduší, která vede k nemocem a předčasným úmrtím," varovala výkonná ředitelka EEA Leena Yläová-Mononenová.

Mezi lety 2005 a 2022 ale v EU klesl počet úmrtí způsobených částicemi PM2,5 o 45 procent, což je výrazné zlepšení. Státy sedmadvacítky jsou tak na dobré cestě k dosažení cíle stanoveného v akčním plánu EU, který počítá s 55procentním snížením pro nulové znečištění do roku 2030, uvádí EEA.

Dalšími faktory ovlivňujícími kvalitu ovzduší je nadměrné množstvím oxidu dusičitého a nadměrné množství ozonu. Z údajů EEA vyplývá, že na 70.000 úmrtí v roce 2022 bylo způsobeno vystavením nadměrnému množství ozonu a okolo 48.000 nadměrným hodnotám oxidu dusičitého.

Epidemiologické studie, z nichž zpráva vychází, ukazují korelace, nikoliv příčinné souvislosti. Porovnávají rizikové faktory jako je znečištění částicemi se zdravotními dopady, jako jsou například kardiovaskulární choroby. Výsledek tedy vzniknul jako statistický odhad, nikoli přesný údaj o klinicky zjištěných úmrtích. Skutečná hodnota může být vyšší nebo nižší, upozorňuje agentura DPA.

Odborníci EEA rovněž varovali před důsledky špatné kvality ovzduší pro evropské ekosystémy. Podle dalšího hodnocení agentury jsou téměř tři čtvrtiny těchto ekosystémů vystaveny škodlivým úrovním znečištění ovzduší.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů