Češi chtějí moderní lesnictví: 73 % dotázaných podporuje nový lesní zákon
Výsledky průzkumu, který proběhl prostřednictvím aplikace Instant Research
agentury Ipsos, ukazují, že veřejnost si uvědomuje naléhavost změn v lesním
hospodářství. Téměř tři čtvrtiny respondentů podporují přijetí nového lesního
zákona, jenž by reflektoval potřeby dnešního lesnictví. Podle Sdružení vlastníků
obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL), které průzkum zadalo, je tento
výsledek jednoznačným signálem pro zákonodárce.
Výsledky průzkumu, který proběhl prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, ukazují, že veřejnost si uvědomuje naléhavost změn v lesním hospodářství. Téměř tři čtvrtiny respondentů podporují přijetí nového lesního zákona, jenž by reflektoval potřeby dnešního lesnictví. Podle Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL), které průzkum zadalo, je tento výsledek jednoznačným signálem pro zákonodárce.
Podle průzkumu se také 73 % respondentů domnívá, že vlastníci by měli mít větší volnost při rozhodování o hospodaření ve svých lesích. Nový lesní zákon by měl zajistit modernější přístup ke správě lesů a jejich dlouhodobou udržitelnost. ,,Potřebujeme legislativu, která umožní vlastníkům pružněji reagovat na měnící se klima, periody sucha a větrné či hmyzové kalamity v budoucnu. Bez těchto změn riskujeme nejen ztrátu kvality našich lesů, ale i schopnost je efektivně spravovat," říká Jiří Svoboda, předseda SVOL. Lesy pokrývají třetinu území České republiky, přičemž téměř polovina plochy patří soukromým vlastníkům. Ti často narážejí na limity současné legislativy, která jim ztěžuje správu jejich majetků.
Založení fondu jako osvědčený krok k udržitelnému lesnictví
Až 76 % respondentů se shodlo, že vznik lesnicko-dřevařského fondu zaměřeného na osvětu, vzdělávání a propagaci dřeva jako ekologického materiálu by byl přínosný. Inspiraci lze čerpat z Rakouska, kde organizace proHolz úspěšně zvyšuje povědomí o ekologických a ekonomických výhodách dřeva, podporuje jeho širší využití a přispívá k udržitelnému hospodaření s lesními zdroji. Podobný fond by v České republice mohl podpořit vzdělávání, osvětu i popularizaci dřeva jako klíčové ekologické a obnovitelné suroviny.
Průzkum zdůrazňuje potřebu rychlého přijetí novely zákona
"Výsledky průzkumu jasně ukazují, že veřejnost podporuje změny, které zajistí odolnost a stabilitu českých lesů" uvádí Jiří Svoboda. SVOL proto apeluje na zákonodárce, aby nový lesní zákon, který míří do Poslanecké sněmovny, schválili co nejdříve. Navrhovaná novela má přinést moderní přístup k lesnímu hospodářství a zahrnuje klíčové změny, jako je větší autonomie vlastníků, prodloužení lhůt pro zalesňování holin, podporu přirozené obnovy lesa a tvorby pestrých porostních směsí s různou věkovou strukturou.
Drobní vlastníci, kterých je v České republice zhruba 300 tisíc, často postrádají zdroje, techniku a odborné znalosti potřebné ke správě svého majetku. Právě oni se potýkají s největšími překážkami při obnově a ochraně lesů. Průzkum ukázal, že 82 % respondentů podporuje vznik službových spolků, které by těmto vlastníkům nabídly potřebnou podporu. "Inspirací může být osvědčený model z Rakouska nebo Německa, kde spolky pomáhají vlastníkům sdílet náklady, techniku a zajišťovat odbornou péči o lesy," uvádí Jiří Svoboda. Službové spolky by tak mohly drobným vlastníkům zajistit efektivní správu prostřednictvím sdíleného odborného lesního hospodáře, koordinace pěstebních a těžebních prací a výhodnějších podmínek pro nákup sazenic a materiálu.
Sběr dat byl realizován na konci listopadu 2024 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL)
Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) je dobrovolnou organizací, která sdružuje vlastníky a správce nestátních lesních majetků. Ke dni 1. 10. 2024 je ve SVOL organizováno 1596 vlastníků lesů s celkovou výměrou téměř 556 000 ha lesa, což je 21 % výměry všech lesů v České republice. Vizí SVOL jsou zdravé a prosperující lesy i pro příští generace. Mezi hlavní cíle sdružení patří: podílení se na tvorbě lesnické politiky a legislativy, pomoc členům při obhospodařovaní lesů, společný obchod se dřívím, lesní osvěta a publikační činnost.
Více na www.svol.cz
Sdílet článek na sociálních sítích