Geologická procházka Měsícem
Geologický vývoj Měsíce:
Geologický vývoj Měsíce:
Jednotlivé měsíční útvary a různé typy hornin nevznikly na Měsíci najednou, ale postupně, v určitém sledu. Stanovením časové posloupnosti geologických událostí se v případě Měsíce zabývá měsíční stratigrafie. Zatímco se geologická minulost Země dělí na věky (např. prvohory, druhohory), útvary (např. karbon, devon, perm) a další menší celky, u Měsíce je dělení jednodušší. Jednotlivé éry (věky) shrnuje následující přehled:
| ||
| ||
| ||
| ||
|
Měsíční horniny:
Přečtete-li si v nějaké učebnici pár řádků o měsíčních horninách, jistě narazíte na jejich rozdělení do dvou základních skupin: horniny měsíčních pevnin a horniny měsíčních moří. Toto základní dělení vychází vlastně už z prvních pozorování Měsíce dalekohledem, kdy byly oba typy terénu (světlé pevniny a tmavá moře) rozlišeny.
Pokud se budeme tohoto zjednodušeného dělení držet, pak mezi horniny měsíčních pevnin můžeme zařadit především tzv. Fe-anortozity – světlé horniny s hlavním minerálem plagioklasem reprezentující složení původní měsíční kůry, která vznikala v intervalu 4,6 až 4,3 Ga. Abych to ale až zase příliš nezjednodušoval, měl bych jedním dechem dodat, že mezi horniny měsíčních pevnin patří i Mg bohaté horniny (především vysoce hořečnaté anortozitické troktolity a hořečnaté nority) a Al bohaté horniny (alkalické anortozity, alkalické nority, alkalické gabronority, křemenné monzogabro a vzácné granity). Mezi horniny měsíčních pevnin se zařazují také zvláštní tzv. horniny KREEP, pro které je typický především vysoký obsah draslíku (K), prvků vzácných zemin (Rare Earth Elements - REE) a fosforu (P). Důležitým znakem hornin KREEP jsou i vysoké koncentrace radioaktivních prvků uranu a thoria.
S horninami měsíčních moří je to naštěstí jednodušší. Moře tvoří tzv. mořské bazalty (čediče), které vyplňují impaktní pánve a jiné nízko položené oblasti měsíčního povrchu. Z minerálů bychom v nich našli především olivín, ilmenit nebo spinel. Záznamy bazaltového magmatismu na Měsíci naznačují, že čedičová láva se po povrchu našeho kosmického souseda rozlévala v době před 4,46 Ga až před 1,0 Ga. Navzdory velkému stáří měsíčních bazaltů mají tyto horniny ve výbrusech velmi čerstvý vzhled, neboť na Měsíci nedochází k alteracím vodou a kromě šokové metamorfózy ani k žádným jiným významným přeměnám.
Složení měsíčního povrchu:
Mezi nejhojnější minerály měsíčních hornin patří plagioklasy, klinopyroxeny, ortopyroxeny, olivíny, ilmenity a spinelidy. Jsou to tedy takové minerály, které jsou na Zemi typické spíše pro tmavé čedičové lávy a jejich hlubinné ekvivalenty – gabra. Vůbec nejnápadnějším znakem měsíční mineralogie je naprostá absence minerálů s obsahem vody (jako např. jílové minerály, slídy, amfiboly). Ve vzorcích měsíčních hornin dopravených do pozemských laboratoří v rámci mise Apollo byly však nalezeny i takové minerály, které geologové dříve ze Země neznali. Zde je jejich stručný přehled:
Armalcolit – (Fe,Mg)Ti2O5 – Minerál ze skupiny oxidů objevený v roce 1970 ve vzorcích z místa přistání Apolla 11. Nachází se v titanem bohatých a rychle chladnoucích měsíčních bazaltech. Jeho název vychází z počátečních písmen členů posádky Apolla 11: Neil A. ARMstrong, Edwin E. ALdrin, a Michael COLlins.
Tranquillityit – Fe8(Zr,Y)2Ti3Si3O – Další minerál, který byl objeven ve vzorcích z Apolla 11. Jeho název vychází z místa přistání v Moři klidu (Mare Tranquillitatis).
Pyroxferroit – CaFe6(SiO3)7 – Jedná se o minerál ze skupiny pyroxenů, který před objevem ve vzorcích z Apolla 11 synteticky připravil Donald H. Lindsley v roce 1967.
Hapkeit – Fe2Si – Pětatřicet let po přistání prvního člověka na Měsíci byl objeven dosud neznámý měsíční minerál. Nový nerost dostal název hapkeit a je pojmenován po B. Hapkeovi – profesorovi geologie a astronomie z Cornellovy univerzity v New Yorku.
ZDROJ: http://mesic.astronomie.cz/vznik-mesice.htm
Sdílet článek na sociálních sítích