Krajský úřad zpřísní podmínky sanace ostravských ropných lagun
Krajský úřad zpřísní podmínky sanace ostravských ropných lagun. Ve správním řízení o změně integrovaného povolení stanoví nejen podmínky omezující práce v nočních hodinách, ale zároveň určí maximální denní množství vápna používaného při neutralizaci odtěžovaného materiálu. Mělo by se tak snížit množství oxidu siřičitého, který v minulých dnech dusil obyvatele Ostravy i Bohumína na Karvinsku. ČTK to dnes sdělila mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
"Měly by být instalovány také mlžné clony, které by měly zabránit úniku pachu z laguny a samozřejmě i oxidu siřičitého," uvedl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej (ODS). Zprovozněn bude také nový informační systém zaměřený právě na sledování nebezpečného oxidu siřičitého. Podle Vlčkové v případě výskytu zvýšených krátkodobých koncentrací této nebezpečné látky budou informována prostřednictvím e-mailu média, ale také některé úřady a instituce.
Nová opatření potvrdilo i sdružení Čistá Ostrava, které má likvidaci lagun na starosti. "Sdružení použije maximálně 60 tun nehašeného vápna denně a bude zajištěno skrápění během zavápňování. Nebude také pracovat v noci a v případě blížícího se překročení sledovaných limitů dojde k přerušení sanačních prací," uvedl mluvčí sdružení Lubomír Zabavík. Sdružení předpokládá, že přijatá opatření neohrozí plánovaný termín a výrobu paliva dle harmonogramu ukončí do letošního prosince.
Kraj se dnes zároveň ohradil proti přístupu ministerstva životního prostředí k celému problému. Podle mluvčí sice ministerstvo kraji navrhlo opatření ke zlepšení situace, byla však shodná s těmi, o nichž kraj již dříve ministerstvo informoval. "Děkujeme za knížecí rady pana ministra životního prostředí. Chci vyjádřit zklamání nad postupem ministerstva a vlády ČR, kdy stát jako zadavatel zakázky na sanaci lagun sám nenavrhl vlastní návrh řešení vzniklé situace," řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí a dopravu Miroslav Novák (ČSSD).
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) uvedl, že bude trvat na adekvátní výši pokut za porušení integrovaného povolení. Firma totiž při prvním úniku oxidu siřičitého z konce září nezastavila sanaci. Pokuta by mohla dosáhnout až sedmi milionů korun.
Nebezpečný oxid siřičitý unikl z lagun naposledy o víkendu. Centrální městský obvod už kvůli úniku podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Jeho vedení se domnívá, že viník se dopustil obecného ohrožení.
Laguny po bývalé chemičce Ostramo, která byla v provozu celé minulé století, jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Bylo v nich uloženo téměř 200.000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad z chemičky.
Čištění lagun provázejí stálé problémy, obyvatele v okolí obtěžuje hluk, prach i zápach. Samotné laguny mají být odtěženy do konce letošního roku a po zalesnění se má oblast změnit v lesopark.
Čistá Ostrava je sdružení, které sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo. Vedoucí firmou sdružení je Geosan Group, který palivo vyrobené z nebezpečných kalů převáží na skládku společnosti Celio v Litvínově. Následně má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku. Plán Geosanu vyvézt 110.000 tun toxických kalů do severních Čech v srpnu zásadně odmítl Ústecký kraj, nyní ale firma splnila všechny podmínky k uskladnění a spálení odpadu. Zavápňování obsahu lagun, následné odtěžování, výrobu paliva a jeho distribuci nyní zajišťuje podle informací na webu Geosanu subdodavatelská firma Šamonil a společnost Vodní zdroje.
Martina Helánová