Lidé na severu Čech protestují proti spalování ostravských kalů
Stále větší odpor vzbuzuje u obyvatel severu Čech plán na spalování kalů z ostravských lagun v cementárně v Čížkovicích. V Teplicích se kvůli tomu chystá demonstrace na příští pátek, na nějž připadá 22. výročí tamějších ekologických demonstrací. "Chceme tím poukázat na to, že životní prostředí v regionu se už zase zhoršuje," řekl ČTK Matěj Hon z neziskovky ProPolis, která mítink připravuje. Krajský zastupitel Bronislav Schwarz zase chystá zablokovat vykládku vlaků, které kaly přivážejí na skládku u Litvínova. Odpor roste i na úřední úrovni.
Teplice jsou sice od Čížkovic vzdálené vzdušnou čarou 22 kilometrů, navíc přes České středohoří, ale demonstrace v nich má svou symboliku - právě tam ztratili lidé na konci 80. let trpělivost se znečištěným ovzduším a vyšli do ulic. Série ekologických demonstrací začala 11. listopadu 1989 a do ulic při nich vyrazily i tisíce lidí. Byly to první velké protirežimní demonstrace mimo Prahu a někteří historici je považují za první dějství listopadové revoluce.
"Demonstrace má mít právě tu symboliku, odkázat na to výročí a upozornit, že ovzduší v regionu se v posledních letech opět zhoršuje," řekl ČTK organizátor Hon. Demonstrace by se zřejmě měla uskutečnit na Benešově náměstí, stejně jako kdysi.
Někteří lidé chtějí protestovat přímo v místě, kde se kaly skladují a spalují. Na příští týden svolává Schwarz blokádu v místě vykládky kalů u skládky Celio a obyvatelé Čížkovic a okolí chtějí zase zablokovat vjezd do cementárny Lafarge.Spalování kalů by mělo začít v neděli 6. listopadu. Společnost provozující skládku i cementárna Lafarge ujišťují, že žádné emisní limity porušeny nebudou.
Odpor začíná sílit i na úřední úrovni. Proti skladování kalů poblíž města se i přes zářijový souhlas se změnou integrovaného povolení pro skládku vyslovilo na čtvrtečním zasedání i litvínovské zastupitelstvo. Přijalo usnesení, ve kterém mimo jiné nesouhlasí s tím, že bylo povolení vedeno v režimu nepodstatné změny a žádá o přezkum řízení. Projednáním v režimu nepodstatné změny kraj mohl vynechat z účasti na řízení místní sdružení. Sdružení Kořeny už kvůli tomu podalo odvolání ke krajskému úřadu.
Proti kalů z Ostravy se vyslovili i zastupitelé Litoměřic. Vyzvali krajský úřad, aby podnikl veškeré kroky k zastavení navážení a spalování nebezpečných ostravských kalů v čížkovické cementárně. Jednomyslně se na tom shodli na svém včerejším jednání, jehož se zúčastnila i skupina pobouřených obyvatel města, kteří v případě pokračování spalování vyjádřili připravenost uspořádat petiční akce, demonstrace, případně i blokádu čížkovického podniku.
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová dnes dopisem požádala ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby ministerstvo situaci okolo likvidace kalů v Ústeckém kraji prověřilo. "Situace mezi ústeckými občany je velmi napjatá a začíná se šířit řada neověřených informací až poplašných zpráv o ohrožení zdraví a životního prostředí v Ústeckém kraji, a to nejenom od odborníků ze Zdravotního ústavu, ale také od našich severních sousedů z Polska. Směrem k občanům musí být rozptýleny všechny obavy o nebezpečnosti kalů, nebo musí být skladování a spalování ihned zastaveno," informovala ČTK v tiskové zprávě hejtmanka Jana Vaňhová.
Jan Beránek