Sice již trochu vousatý materiál zpracovaný MŽP v roce 2006, ale stále platný...
Rámcová doporučení pro nakládání s povodňovými odpady
Praktickou příručku o tom, jak nakládat po povodních se vzniklými odpady, vydalo Ministerstvo životního prostředí. Manuál obsahuje instrukce a doporučení, určené pro kraje, obce, ale i profesionální a dobrovolné záchranářské týmy.
"Povodeň je zřejmě nejrizikovější živelní pohromou z hlediska odpadového hospodářství," vysvětluje (tehdejší) ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "Odpady mohou být kontaminované nejrůznějšími látkami a mohou spadat do kategorie nebezpečných odpadů. Proto je důležité dodržovat při nakládání s nimi určité zásady," dodává ministr. Právě ty obsahuje příručka MŽP.
Povodeň je mimořádnou situací, tudíž i nakládání s odpady se řídí mimořádným režimem. Požadavky odpadového zákona se tedy uplatňují pouze omezeně. Neplatí například povinnost zjišťovat konkrétního původce odpadů. Prioritním způsobem likvidace povodňových odpadů je jejich spalování.
Při nakládání s odpady je ale samozřejmě i v této situaci nutné dodržet požadavky ochrany ovzduší, vod, půdy a lidského zdraví. Dočasné skládky odpadů nesmí tedy být v blízkosti dětských hřišť, sportovišť či trvalých obydlí občanů. Uhynulá zvířata je nutné odstranit ve veterinárním asanačním ústavu.
Veškeré instrukce, rady a doporučení je možné najít ve zmiňované příručce, která je k dispozici na stránkách MŽP
Ke stažení ve formátu .pdf zde: www.kraj-lbc.cz
Případně zde: www.hygpraha.cz