Češi otevřeli v Arktidě první stanici
Dvě laboratoře a ubytování pro dvacet lidí tvoří první českou polární stanici v Arktidě, kterou včera otevřeli vědci z Jihočeské univerzity. Ti dosud na Špicberkách, kde stanice leží, pracovali jen na pronajaté terénní stanici.
Škola objekt pro výzkum vybudovala z rodinného domu v Longyearbyenu, který je správním střediskem nejsevernějšího norského souostroví. Náklady na nákup a vybavení činily 30 milionů korun. Stanici chtějí vědci využívat především v období od června do září. V tu dobu jsou na Špicberkách pro výzkum nejlepší podmínky.
"Je to nejsevernější město na světě, přijedete sem, je tady Norský polární institut, je tady spousta lidí z celého světa a mezi domy je najednou opravený bílý rodinný dům, na kterém visí česká vlajka a vlajka Českých Budějovic," řekl včera o české základně v telefonickém rozhovoru českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Výzkum univerzitního Centra polární ekologie se zaměřuje především na změny prostředí a organismů vlivem klimatických změn. Vedle Čechů jsou na Špicberkách například Britové, Francouzi, Španělé, Italové či Poláci. Vědci z Jihočeské univerzity budou s pomocí nové stanice hledat odpověď, jak přežít na planetě Zemi a přitom ji nezničit. Zásadní klimatická změna zasahuje podle nich už celou severní polokouli, ale nejvíc se projevuje právě v arktické oblasti, kterou vědci považují za indikátor změn v atmosféře.
"Byli jsme Norskem, ale i dalšími státy, které zkoumají polární oblasti, požádáni, abychom k tomuto bádání přispěli. Jde o významný projekt zkoumání další lidské existence na naší planetě," vysvětluje vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Josef Elster.