Mezinárodní den baterií se každoročně slaví v den narození italského vynálezce Alessandra Volty - 18. února.
18. února - Mezinárodní den baterií
Baterie je skvělý vynález, se kterým se setkáváme každý den - od běžných zařízení, jako je budík nebo mobilní telefon až po sofistikovanější technologie v podobě elektroaut. Baterie bývá také důležitou součástí fotovoltaických elektráren. Právě díky baterii můžete přebytky elektrické energie z fotovoltaiky uskladnit a využívat vlastní elektřinu, i když slunce zrovna nesvítí. Fotovoltaická elektrárna vám může přinést úsporu za energie a vyšší soběstačnost, ale také zhodnocení vaší nemovitosti - požadavky na energetické a ekologické vlastnosti budov totiž stále více ovlivňují jejich cenu.
Co je fotovoltaika a jak funguje
Fotovoltaická elektrárna je technologie využívající sluneční energii k výrobě elektřiny. Solární panely, které si obvykle umístíte na střechu svého domu, obsahují materiál, který při kontaktu se slunečním zářením uvolňuje elektrony, a tím vytváří elektrický proud. Získanou energii pak můžete v domácnosti využít například pro napájení spotřebičů nebo osvětlení.
Fotovoltaika vám umožní snížit závislost na elektřině z distribuční sítě, a když ji propojíte s bateriovým úložištěm, získáte užitečný záložní zdroj energie.
Do baterie můžete ukládat tzv. přebytky energie. Ty vznikají, když vaše fotovoltaická elektrárna produkuje více energie, než spotřebujete - to se typicky stává za slunečných dní, kdy zrovna nejste doma.
Přebytky můžete využít následujícími způsoby:
- ukládat je do bateriového úložiště a následně využít jako zdroj energie,
- akumulovat je přímo do spotřebičů, které v době vaší nepřítomnosti například ohřívají vodu,
- prodávat je na spotovém trhu s energiemi.
Více informací a praktických tipů, které je dobré znát před pořízením fotovoltaiky a dalších udržitelných technologií, jsme pro vás sepsali zde.
Likvidace vysloužilých baterií
A pokud již baterie doslouží, je potřeba s ní dle zákona nakládat podobně jako třeba s autobaterií. To znamená odevzdat ji k recyklaci prodejci při pořizování nové baterie nebo ji odvést do místního sběrného dvora. Všechna místa, kde se lze legálně a správným způsobem zbavit vysloužilých baterií naleznete přehledně v mapě projektu KAMsNIM.cz.
Nejen Mezinárodní den baterií...
Dalších více než 240 dnů a svátků týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den...
Sdílet článek na sociálních sítích