Jak se budou vyvíjet ceny energií? Řešením jsou decentralizované zdroje a tlak na úspory
Domácnosti, které platí za energie, prochází v současné době neradostným obdobím, kdy ceny energií šplhají stále výše a pro mnoho z nich jsou tyto ceny neakceptovatelné. Jakým směrem se ubírat do budoucna, abychom výdaje za elektřinu a plyn dostali pod kontrolu?
Energetická krize udeřila
Energetická krize vznikla hned z několika důvodů. Prvním z nich je tlak na přechod na obnovitelné zdroje, kvůli kterému se vyšplhala cena emisní povolenky na několikanásobek. Současně začala růst také cena plynu, hlavně kvůli politickým tlakům našeho hlavního dodavatele, Ruska. Válka na Ukrajině tento tlak ještě zvýšila a další vývoj si nikdo nedovolí předpovídat. Jako jasný fakt se bere to, že je třeba ruský plyn přestat odebírat a hledají se jeho nové zdroje. Vzhledem k tomu, že do České republiky nevede jiný plynovod, než je ten ruský, by měl být zdrojem zkapalněný plyn, který se bude dopravovat loděmi. Doprava však může tuto cenu významně navýšit a pokud se Evropská unie nedohodne na společném postupu při nákupu plynu, cena plynu může ještě vzrůst. Na tuto situaci zareagovali čeští dodavatelé plynu nebývalým zdražováním, například Pražská plynárenská zdražila plyn od června pro nové zákazníky o 39 %. Srovnání cen elektřiny poukazuje na to, že zdražují i dodavatelé elektřiny a cena kwh stále stoupá. Zejména ceny plynu jsou reakcí na válečný stav a zřejmě by mohly po jisté době a stabilizaci klesnout, již nyní je jasné, že na úroveň v předchozím roce se zřejmě nikdy nevrátíme. Odběratelé mají v současné době problém získat nového dodavatele energií, došlo k před rokem ještě zcela nepravděpodobné situaci, kdy dodavatelé o nové zákazníky vlastně nestojí. Bojí se totiž, že by pro ně nedokázali za současné vysoké ceny nakupovat.
Green deal pokračuje
Plyn slouží také k výrobě elektřiny, právě elektrárny na plyn měly být přestupnou stanicí mezi výrobou z uhlí a obnovitelnými zdroji elektřiny. Pokud přestane plyn z Ruska proudit, budou těmi nejohroženějšími právě výrobci elektřiny a dále výrobní společnosti. Stále častěji se proto hovoří, že uhelné elektrárny se ještě nějakou dobu budou brát na milost. Zástupci Evropské unie ale dávají najevo, že od Zelené dohody pro Evropu, která stanovuje plány na uhlíkově neutrální Evropu, nechtějí ustoupit. Co je tedy řešením a lze současnou krizi nějakým způsobem využít ve vlastní prospěch?
Tlak na úspory a nezávislost na dodavateli
Domácnosti se pomalu ale jistě učí šetřit a vnímají, že spotřebu plynu a elektřiny je třeba co nejvíce omezit. Majitelé domů, ale i bytová družstva, či společenství vlastníků se snaží vymanit ze závislosti na jednom dodavatelů elektřiny a poptávají fotovoltaické systémy, pro více majitelů je řešením komunitní energetika. Tlak na vytvoření mnoha zdrojů energií místo jednoho centrálního bude stále růst. Současně bude v zájmu každého majitele nemovitosti, aby ji zabezpečil před energetickými úniky, nebo stavěl energeticky nenáročné stavby. Velké změny čeká vytápění domů. Vláda již pozastavila podporu výměny kotlů za ty na plyn, podporovaným zdrojem tepla je tepelné čerpadlo. Jeho cena pořízení je ale oproti kotli na plyn několikanásobná a ani dotace na jeho pořízení pro určité skupiny čerpadlo nečiní dostupným. Některé domácnosti tak opět objednávají dřevo, které se ukazuje jako tím nejlevnějším způsobem vytápění vůbec.
Autorka: Michaela Kadlecová