Český projekt Život pro kuřičku získal cenu Evropské komise LIFE Awards 2022
Český projekt Život pro kuřičku získal ocenění Best LIFE Nature Projects v rámci kategorie příroda spolu s projekty z Řecka, Bulharska a Irska. Život pro kuřičku, který vede Botanický ústav AV ČR a partnery jsou Ministerstvo životního prostředí a ZO ČSOP Vlašim, se stal teprve třetím projektem z České republiky, který toto ocenění získal. Zástupci programu LIFE předali ocenění celkem pěti vítězným projektům na slavnostním ceremoniálu 30. 5. 2022 .
,,Cením si snahy všech projektových týmů, které realizují projekty podpořené z unijního programu LIFE na území České republiky a které přinášejí zlepšení klimatu a životního prostředí kolem nás. A navíc je toto úsilí oceňované i na evropské úrovni, což považuji za velký úspěch a důkaz toho, že naše práce má smysl", říká ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski.
Projekt Život pro kuřičku, který se realizoval v letech 2016-2021, byl zaměřen na záchranu prioritního endemického druhu kuřička hadcová (Minuartia smejkalii). Tento druh se celosvětově vyskytuje pouze na dvou evropsky významných lokalitách ve středních Čechách zahrnutých do systému NATURA 2000 - EVL Hadce u Hrnčíř a EVL Želivka.
Evropská komise rovněž velmi ocenila spolupráci s místními obyvateli, především pak vytvoření sítě místních zahrádkářů, kteří mají na svých pozemcích tzv. záložní populaci kuřiček pro případ nutnosti posílení populace v přírodě nebo v krajním případě jako zálohu v případě vyhynutí.
,,Tento model jsme převzali ze Švýcarska, kde úspěšně funguje u řady druhů už mnoho let. Lidé se díky tomu mohou přímo podílet na záchraně konkrétních druhů rostlin v jejich okolí, což zvyšuje zájem nejen jich, ale i jejich sousedů a známých o ochranu přírody v oblasti, kde žijí. Ochrana přírody se tak propojuje přímo s lidmi v daném místě", vysvětluje Karel Kříž z ČSOP Vlašim. V případě kuřičky to byli obyvatelé v regionu Podblanicka i Botanická zahrada PřF UK v Praze a v Botanická zahrada v Průhonicích.
,,Celkem vzniklo 20 hadcových skalek. Protože jednotlivé podmínky na skalkách i péče o rostliny jsou mezi zahrádkáři mírně odlišné, noví potomci jsou schopni přežít v širším spektru podmínek. To do budoucna zvyšuje šanci na přežití rostlin vysazených zpět do přírody," dodává Hana Pánková z Botanického ústavu AVČR.
Ceny LIFE každý rok oceňují nejinovativnější, nejinspirativnější a nejefektivnější projekty unijního programu LIFE ve třech kategoriích: ochrana přírody, životní prostředí a opatření v oblasti klimatu.
V kategorii příroda letos zvítězil Projekt LIFE-KEDROS zaměřený na ochranu a odolnost cedrových lesů na Kypru ohrožených změnou klimatu. V kategorii ochrana životního prostředí zabodoval projekt Clean Sea LIFE z Itálie zaměřený na zvyšování povědomí o snižování množství odpadků v mořích na italském pobřeží. Ten získal také Cenu veřejnosti, o kterém se hlasuje na webových stránek Evropské komise.
Německý projekt LIFE VinEcoS vyhrál první místo v kategorii opatření v oblasti klimatu. Jeho cílem bylo zvýšení biologické rozmanitosti a odolnosti prosti změně klimatu na vinicích v Sasku-Anhaltsku.
Program LIFE je finančním nástrojem EU pro životní prostředí a opatření v oblasti klimatu. Probíhá od roku 1992 a spolufinancovalo se z něj více než 5 500 projektů v celé EU a ve třetích zemích. Program má čtyři podprogramy: příroda a biologická rozmanitost, oběhové hospodářství a kvalita života, zmírňování změny klimatu a přizpůsobení se této změně a přechod na čistou energii. Program LIFE od 1. dubna 2021 řídí Evropská výkonná agentura pro klimatickou infrastrukturu a životní prostředí CINEA.