Mezinárodní den světla se slaví každý rok 16. května, jako výročí prvního úspěšného zprovoznění laseru v roce 1960 fyzikem a inženýrem Theodorem Maimanem. Tento den je výzvou k posílení vědecké spolupráce a využití jejího potenciálu k podpoře míru a udržitelného rozvoje.
16. května - Mezinárodní den světla
Mezinárodní den světla oslavuje roli světla ve vědě, kultuře a umění, vzdělávání a udržitelném rozvoji a v tak rozmanitých oborech, jako je medicína, komunikace a energetika. Oslava umožní mnoha různým sektorům společnosti na celém světě zapojit se do aktivit, které demonstrují, jak věda, technologie, umění a kultura mohou pomoci dosáhnout cílů UNESCO - budování základů mírové společnosti.
Studium světla vedlo ke slibným alternativním zdrojům energie, záchranným lékařským pokrokům v diagnostických technologiích a léčebných postupech, internetu s rychlostí světla a mnoha dalším objevům, které způsobily revoluci ve společnosti a formovaly naše chápání vesmíru. Tyto technologie, vyvinuté během staletí základního výzkumu vlastností světla - počínaje stěžejním dílem Ibn Al-Haythama, Kitab al-Manazir (Kniha optiky), publikovaným v roce 1015 a pokračujíc Einsteinovou prací na počátku 20. století, změnily způsob, jakým přemýšlíme o čase a světle.
Zdroj: UNESCO