"Tolerance je respekt, přijetí a ocenění bohaté rozmanitosti našich světových kultur, našich forem vyjádření a způsobů lidského bytí." Deklarace principů tolerance UNESCO z roku 1995. V roce 1996 přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci 51/95, která vyhlásila 16. listopad Mezinárodním dnem tolerance.
16. listopadu - Mezinárodní den tolerance
Deklarace UNESCO mimo jiné potvrzuje, že tolerance není ani shovívavost, ani lhostejnost. Je to respekt a ocenění bohaté rozmanitosti našich světových kultur, našich forem vyjádření a způsobů lidského bytí. Tolerance uznává univerzální lidská práva a základní svobody druhých. Lidé jsou přirozeně různorodí; pouze tolerance může zajistit přežití smíšených komunit v každém regionu světa.
Cena UNESCO-Madanjeet Singh za podporu tolerance a nenásilí
V roce 1995, u příležitosti roku Organizace spojených národů tolerance a 125. výročí narození Mahátmy Gándhího, vytvořilo UNESCO cenu za podporu tolerance a nenásilí. Cena UNESCO-Madanjeet Singh za podporu tolerance a nenásilí oceňuje významné aktivity ve vědecké, umělecké, kulturní nebo komunikační oblasti zaměřené na podporu ducha tolerance a nenásilí. Vznik ceny byl inspirován ideály Ústavy UNESCO, která hlásá, že ,,pokud mír nemá selhat, musí být založen na intelektuální a morální solidaritě lidstva". Cena se uděluje každé dva roky na Mezinárodní den tolerance, 16. listopadu. Cena může být udělena institucím, organizacím nebo osobám, které zvláště záslužným a účinným způsobem přispěly k toleranci a nenásilí.
Zdroj: https://www.unesco.org/en/days/tolerance-day