Sedmá generace 2/2024: E-budoucnost?
Směřujeme do bezuhlíkové e-budoucnosti? Co přinese a vezme těžba lithia? Skončí
e-koloběžky jako Autoped? Jak se žije na komunitní zahradě? Co trápí ekofarmy?
Čím zaujme Kalpavalli? Proč se staví městské holubníky? Fungují ohradníky? Proč
se některé šelmy nebojí lidí? Jak vzniklo první energetické družstvo? Proč je
Praha zasekaná? Jaké je to být hajnou? Probíhá přechod k ekologické civilizaci?
Co říct dětem o sexu? Jak odejít přírodní cestou? Odpovědi nejen na tyto otázky
najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.
Směřujeme do bezuhlíkové e-budoucnosti? Co přinese a vezme těžba lithia? Skončí e-koloběžky jako Autoped? Jak se žije na komunitní zahradě? Co trápí ekofarmy? Čím zaujme Kalpavalli? Proč se staví městské holubníky? Fungují ohradníky? Proč se některé šelmy nebojí lidí? Jak vzniklo první energetické družstvo? Proč je Praha zasekaná? Jaké je to být hajnou? Probíhá přechod k ekologické civilizaci? Co říct dětem o sexu? Jak odejít přírodní cestou? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.
V hlavním tématu druhého letošního čísla přibližujeme klady a zápory elektromobility.V úvodním textu píše Oldřich Sklenář, že ,,elektromobilita je součástí řešení problémů, ale ne řešením samotným". Žaneta Gregorová následně sonduje zamýšlenou těžbu lithia na Cínovci, Adéla Fischerová hodnotí nevyužitý potenciál e-koloběžek, Adriána Henčeková rozebírá přínosy a rizika e-kol, na další názory jsme se pak v anketě zeptali několika expertů.
Následně se díky Nadě Johanisové vydáváme do indické komunity Kalpavalli, dále na komunitní zahradu Kuchyňka, na zakládající schůzi prvního energetického družstva nebo za jihomoravskými ekofarmáři. Leccos zajímavého se též dozvíte o vlivu digitálních médií, slovenské regresi, ochraně ovčích stád, synantropických šelmách, městských holubnících, pražské dopravě nebo zambijské rangerce Joyce Chilubě. Hovoříme s filmovým režisérem Bohdanem Slámou, šumavskou hajnou Lenkou Marunovou a lektorkou přírodního pohřbívání Ivkou Hasovou.
V Kulturní zahradě rozebíráme filmy Písně země a knihy Májky a totemy, Fosilie a Děti to chtěj vědět taky, o níž Marie Schindler píše: ,,Knihu jsem vzala do ruky proto, abych se dozvěděla, jak o sexu mluvit se svou dcerou a sestrou. K mému překvapení jsem toho ale hodně zjistila také o sobě samé." Číslo zdobí úryvek z knihy Jeremyho Lenta, v němž uvádí: ,,Budoucnost není sportovní podívaná. Není to něco, co vytvářejí druzí; jsou to kolektivní volby, které každý z nás každý den činí: přemýšlení, co ignorovat, čeho si všímat a co s tím dělat."
I v tomto vydání pak najdete pravidelné sloupky a rubriky: feministickou La Lupu, eko-publicistické Nedej se! či přehledy nových knih, eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com nebo knihy.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Audioverze si můžete poslechnout zde. V příštích číslech se můžete těšit například na venkovské kmeny, práva přírody, eko-hoaxy, jaderná úložiště nebo ohrožené druhy. Děkujeme vám za veškerou podporu!
Udržitelné jarní teploty i novoty přeje
redakce 7.G
Sdílet článek na sociálních sítích