Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 22. květnu 2024
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla ve 20. týdnu na území ČR celkově normální. Oproti předcházejícímu týdnu se stav podzemní vody celkově mírně zhoršil. Podíl vrtů se silně nebo mimořádně nadnormální hladinou (3 %) se mírně snížil. Podíl mělkých vrtů s normální hladinou (52 %) se nezměnil a podíl mělkých vrtů se silně nebo mimořádně podnormální hladinou (19 %) se mírně zvýšil. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala, až mírně klesala 79 % mělkých vrtů. U 12 % mělkých vrtů byl zaznamenán pokles nebo velký pokles hladiny.
Vydatnost pramenů byla v tomto týdnu celkově mírně podnormální. Oproti předcházejícímu týdnu celkově došlo k mírnému zhoršení stavu vydatnosti. Podíl pramenů se silně nebo mimořádně nadnormální vydatností (5 %) a podíl pramenů s normální vydatností (43 %) se příliš nezměnil. Podíl pramenů se silně nebo mimořádně podnormální vydatností (30 %) se mírně zvýšil. Vydatnost pramenů ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala, až se mírně zmenšovala (70 % pramenů). U 3 % pramenů došlo ke zmenšení nebo velkému zmenšení vydatnosti. Naopak ke zvětšení nebo velkému zvětšení vydatnosti došlo u 2 % pramenů.
Oproti minulému měsíci se zhoršil stav hlubokých zvodní na většině území. V meziročním porovnání se stejným měsícem minulého roku se zlepšil stav hladiny v jižních a východních Čechách a na Moravě. Vzestup nebo velký vzestup hladiny zaznamenalo 36 % objektů, naopak pokles nebo velký pokles zaznamenalo 15 % objektů.
Hladiny sledovaných toků byly v první polovině týdne převážně setrvalé nebo na pozvolných poklesech, ve druhé polovině týdne a zejména o víkendu hladiny toků kolísaly nebo přechodně krátkodobě stoupaly vlivem přeháněk a bouřek, které byly ojediněle i velmi silné. V neděli dopoledne byl krátkodobě překročen 1. SPA na Sázavě v profilu Žďár nad Sázavou a velmi krátce 2. SPA rovněž na Sázavě v profilu Sázava. V porovnání s dlouhodobými květnovými průměry byly průtoky podprůměrné až průměrné. Nejčastěji se pohybovaly v rozmezí od 25 do 75 % Qm, průměrné nebo nadprůměrné průtoky měly v závěru týdne toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu, Jeseníky a Orlické hory (100 až 500 % Qm). Toky s indikací hydrologického sucha se vyskytují jen ojediněle v povodí dolního Labe a Ohře.
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 70-100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.