Propojení vodovodů Žďárska a Brněnska je připraveno
Brno, Švařec - Jeden z nejrozsáhlejších projektů propojování vodárenských soustav se v současnosti připravuje na rozhraní dvou krajů - Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina v blízkosti vodního díla Vír. Do tohoto projektu s názvem ,,Propojení skupinového vodovodu Žďársko - ÚV Vír a Vírského oblastního vodovodu" vstupují čtyři významné vodárenské subjekty - Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, Vírský oblastní vodovod, s.m.o, jako vlastníci vodohospodářské infrastruktury, a Brněnské vodárny a kanalizace, a.s., s VODÁRENSKOU AKCIOVOU SPOLEČNOSTÍ, a.s., jako provozovatelé. S projektem, jenž byl slavnostně zahájen 9. dubna 2025 podpisem smluv o vzájemné spolupráci, počítá taktéž Plán rozvoje vodovodů a kanalizací Kraje Vysočina.
V rámci projektu dojde k propojení skupinového vodovodu Žďársko s Vírským oblastním vodovodem, jedná se tedy propojení žďárské a brněnské vodárenské soustavy. ,,Projekt řeší především stabilitu zásobování pitnou vodou z vodní nádrže Vír, která má dostatečnou kapacitu a je významným zdrojem surové vody," přiblížil předseda představenstva VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s. Ing. Jindřich Král. Voda z této nádrže je pro oblast Bystřicka dosud upravována na úpravně vody Vír, jež patří Svazu vodovodů a kanalizací Žďár. Tento objekt a ani jeho technologie sloužící dosud již po letech fungování nutně potřebují rekonstrukci. Poté, co bylo zpracováno vlastníky investiční posouzení na opravu tohoto objektu, se ukázalo, že náklady na rekonstrukci třístupňové úpravny vody Vír by dosáhly více než 700 milionů korun. Kromě technologických prvků by totiž bylo nutné přestavět celou budovu, která je včetně střechy ve špatném stavu.
Vzhledem k finanční náročnosti investice se znovu otevřela varianta, zda k úpravě surové vody z nádrže Vír nevyužívat i pro část Žďárska vysokokapacitní úpravnu vody Švařec, která je vzdálená pouhých sedm kilometrů od úpravny vody Vír a slouží pro brněnskou vodárenskou soustavu. Jejím vlastníkem je Vírský oblastní vodovod a provozovatelem Brněnské vodárny a kanalizace, a.s. Tento projekt byl nakonec vyhodnocen jako nejoptimálnější a v současné době se slavnostním podpisem smlouvy o vzájemné spolupráci v rámci projektu propojení SV Žďársko - ÚV Vír a VOV zahajuje jeho realizační část. Byla již dokončena dokumentace pro územní rozhodnutí a jsou zajišťovány souhlasy vlastníků.
Stavba se skládá ze šesti částí. První z nich je stavba ztvrzovací stanice, navazuje přívodní vodovodní řad, který propojí stávající úpravnu vody Vír s úpravnou vody Švařec, nové čerpací stanice a rozšíření několika vodojemů včetně úprav technologie. Celkové náklady budou činit necelých 500 milionů korun.
,,Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko dělá tímto rozhodnutím počáteční kroky pro dlouhodobou dostupnost pitné vody nejenom v území své vlastní působnosti, ale i v nadregionálním měřítku. V projektu ,,Propojení skupinového vodovodu Žďársko - ÚV Vír a Vírského oblastního vodovodu" jsme zatím na začátku projekčních prací, nyní probíhají složitá a náročná jednání s vlastníky pozemků, na kterých bude vodovodní přivaděč umístěn. Zároveň byl zahájen inženýrskogeologický průzkum budoucí trasy přivaděče, území údolí řeky Svratky mezi úpravnou vody Vír a Švařec není geologicky jednoduché území, jsou zde písky, štěrky, vápence, svory i pararuly. Souběžně s inženýrskogeologickým průzkumem jsme zahájili i biologický průzkum, kdy musíme zajistit pozorování a vyhodnocení druhů fauny a flóry v období jarního, letního a podzimního aspektu, paralelně bude probíhat v trase přivaděče také dendrologický průzkum. Na projektovou dokumentaci se nám na začátku roku 2025 podařila získat dotace z Národního plánu obnovy, avšak podmínkou proplacení dotace je zajištění stavebního povolení v téměř šibeničním termínu do června 2026. Náklady na projektovou dokumentaci dosáhnou téměř 20 mil. Kč bez DPH. Musím zde poděkovat našemu provozovateli, VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., divizi Žďár nad Sázavou, která s námi na projektu spolupracuje a jejíž zaměstnanci se významnou měrou podílí na jednání s vlastníky pozemků a na zajištění inženýrské činnosti projektu," uvedl k projektu Mgr. Martin Horák, místopředseda předsednictva SVK Žďársko a starosta města Bystřice nad Pernštejnem.
,,Vírský oblastní vodovod vyslyšel žádosti jednoho ze svých členů, Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, a snažil se ve spolupráci s provozovateli najít východisko z problematické situace v oblasti dodávky pitné vody pro obyvatele v kraji Vysočina. Výsledkem dlouhodobých jednání a hledání nejvýhodnějšího řešení není jen podpis smlouvy o vzájemné spolupráci, ale především zahájení faktických úkonů na realizaci samotného projektu," doplnil Mgr. Vladimír Šmerda, předseda představenstva VOV, s.m.o.
,,Brněnské vodárny a kanalizace jsou provozovatelem vodohospodářské infrastruktury Vírského oblastního vodovodu, to znamená úpravny vody Švařec a dálkového přivaděče. Jsme rádi, že se účastníme tohoto strategického projektu a můžeme společně zajistit využití kapacity ÚV Švařec pro výrobu kvalitní pitné vody i pro obyvatele Žďárska," uvedl předseda představenstva Brněnských vodáren a kanalizací, a.s., Ing. Daniel Struž, MBA.
,,Projekt je unikátní vzájemnou symbiózou mnoha dotčených subjektů, protože většinou se u vodohospodářských projektů jedná o investici jednoho vlastníka za přispění provozovatele," vyzdvihl význam projektu předseda představenstva VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Ing. Jindřich Král.