Česká a Slovenská inspekce životního prostředí pokračují ve spolupráci při ochraně vod
Jedním z diskutovaných témat byla novelizace právních předpisů týkajících se ochrany životního prostředí a také aktuální požadavky na činnost obou inspekcí. Zvýšená pozornost byla věnována problematice havárií na vodách a další regionální spolupráci jednotlivých inspektorátů v oblasti ochrany vod. uvedl Oldřich Jarolím, ředitel odboru technické ochrany životního prostředí a integrované prevence ČIŽP.
Poslední setkání obou inspekcí se uskutečnilo v roce 2019 na Slovensku. Pětiletou přestávku měla na svědomí zejména omezení v souvislosti s pandemií COVID-19. Pravidelné setkávání se uskutečňuje dle Dohody mezi ČIŽP a SIŽP o vzájemné spolupráci, která vychází z Dohody mezi vládou České republiky a Slovenské republiky o spolupráci v oblasti ochrany a tvorby životního prostředí. Dohoda byla uzavřena na dobu pěti let a prodlužuje se automaticky o dalších pět let, pokud ji jedna ze smluvních stran nevypoví.
V rámci jednání ČIŽP a SIŽP se uskutečnila mj. také exkurze na vodní dílo Štvanice, které je souborem vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice, zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny. Jedná se o jednu z nejstarších průmyslových vodních elektráren na Vltavě. Budova je technickou památkou - elektrárna zde byla postavena již koncem 19. století při řešení zesplavnění Vltavy. Pohyblivý jez umístěný nad plavební komorou Štvanice je největším zařízením tohoto druhu v České republice. Doplňuje zdymadlo Štvanice a je zařazen mezi technické zajímavosti města Prahy.