Na Žatecku, Podbořansku a Lounsku jsou vyhlášeny zákazy odběru povrchových vod
Vzhledem k hydrologické situaci byl na některých vodních tocích vyhlášen zákaz odběru povrchových vod, který platí do odvolání nebo do konce října. Jedná se především o pravostranné přítoky Ohře, které jsou citlivé na klimatické podmínky.
Povodí Ohře, státní podnik, průběžně monitoruje průtoky ve vodních tocích. Pokud dojde vlivem sucha k takovému snížení průtoků, které by mohlo způsobit zhoršení kvality povrchové vody ve vodních tocích, vážně ohrozit vodní a na vodu vázané ekosystémy či ohrozit zajištění funkcí vodního toku, informujeme o této skutečnosti příslušné vodoprávní úřady.
V souladu s § 109 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů, v platném znění, je v kompetenci vodoprávních úřadů omezit či zakázat odběry povrchových vod i jiných nakládání s povrchovými vodami, která snižují množství vody v těchto vodních tocích. V posledním období k takovému snížení průtoků na některých vodních tocích v naší správě došlo, a protože se neočekává deštivé počasí, který by dlouhodoběji zvýšilo průtoky ve vodních tocích, informovali jsme o této skutečnosti příslušné vodoprávní úřady. Ty již na základě získaných informací na některých vodních tocích odběry povrchových vod zakázaly. Nyní se jedná především o oblast Žatecka a Podbořanska, konkrétně vodních toků Blšanka a Liboc včetně jejich přítoků, ale také některých přítoků Ohře na Lounsku.
Aktuální informace o úsecích vodních toků, u kterých vodoprávní úřady omezily nebo zakázaly odběry povrchových vod, můžete sledovat zde: https://www.poh.cz/zakazy%2Dodberu%2Dpovrchovych%2Dvod/d-1011/p1=1019
Zákaz se týká většiny odběrů povrchové vody včetně např. odběrů pro zalévání zahrádek, napouštění bazénů či mytí aut. Omezení se naopak nevztahují zejména na odběry povrchových vod za účelem zásobování obyvatelstva pitnou vodou, pro požární účely či pro jiné odběry ve veřejném zájmu.
Dodržování omezení či zákazů je kontrolováno. Ve chvíli, kdy dojde ke zlepšení hydrologických podmínek, pak o možném zrušení zákazu či omezení opět vodoprávní úřady informujeme.