Pátek, 13. září 2024

V Česku byl podmíněně odsouzen třetí travič dravců

V Česku byl podmíněně odsouzen třetí travič dravců

Dva roky podmíněně s odkladem na tři roky a pokuta čtvrt milionu korun. Takový je trest pro dvaapadesátiletého myslivce a chovatele loveckých psů, který u svého rybníka v obci Jesenice na Příbramsku pokládal jedem potřené kapry jako návnady. Zabil tak dva orly mořské a další dravce a šelmy. Rozsudek Okresního soudu v Příbrami je pravomocný. Muž se k trávení přiznal už v počátku řízení a uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Je to teprve potřetí, co byl v Česku někdo odsouzen za trávení volně žijících zvířat. Jde přitom o velký a široce rozšířený problém. Psí jednotka České společnosti ornitologické (ČSO), která pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech, letos eviduje už 26 otrávených ptáků či s podezřením na otravu. Většinou jde o dravce. Jednotka významně pomohla k objasnění i tohoto případu.

Tisková zpráva ke stažení.docx

Odsouzený dvaapadesátiletý travič J. J. je myslivec, chovatel loveckých psů a vítěz nejprestižnějších mysliveckých kynologických soutěží, který se kromě myslivosti zabývá i chovem ryb. U svého rybníka v Jesenici u Sedlčan nastražil mrtvé kapry, které potřel nervovým jedem karbofuranem. Jak uvádí rozsudek, muž chtěl zabít vydry, které požíraly ryby z jeho chovu.

,,Jeho prvními nalezenými oběťmi byli 22. února dva orli mořští a liška obecná. Z poloh jejich těl šlo jasně vidět, že umírali ve velkých křečích a bolestech po otravě nervovým jedem. Orli měli zatnuté pařáty a křečovitě poloroztažená křídla. Liška ležela na boku a měla všechny končetiny i ocas křečovitě natažené a rozevřenou tlamu," říká psovodka ČSO Klára Hlubocká, která od počátku vyšetřování v únoru 2024 spolupracovala s příbramskými kriminalisty na případu. Je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a zvířat.

Psovodka ČSO pak v terénu dohledala ještě další oběti traviče z Jesenice. Muž otrávil celkem 8 zvířat - 2 kriticky ohrožené orly mořské, 2 silně ohrožené vydry říční, 2 lišky obecné, 1 káni lesní a 1 kunu skalní. Společenská hodnota zvířat, která travič zabil, byla vyčíslena na 630 tisíc korun. Ve všech zvířatech byl prokázán karbofuran.

Výborná práce příbramských kriminalistů vedla k rychlému zatčení

Příbramští kriminalisté se případu traviče věnovali detailně a intenzivně a už v dubnu měli vytipovaného podezřelého. Důkazy a svědectví vedly k dvaapadesátiletému majiteli rybníka. Ten se k trávení přiznal už během výslechu a dovedl policii na místo, kam ukryl sklenici se zakázaným nervovým jedem karbofuranem.

Muž byl obviněn ze tří trestných činů - přechovávání omamné a psychotropní látky; týrání zvířat; neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za to mu hrozilo až šest let ve vězení. Muž už v počátku řízení uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Soudkyně Okresního soudu v Příbrami mu 14. května 2024 vyměřila dva roky podmíněně s odkladem na tři roky a peněžitý trest 250 tisíc korun. Je to první případ, kdy soud vyměřil traviči peněžitý trest. Na základě rozsudku přišel i o zbrojní průkaz.

Výňatek z rozsudku.

Tři odsouzení traviči dravců

Jedná se o třetího odsouzeného traviče dravců v Česku. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři z Klatovska trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku v roce 2019. Tento travič vinu odmítá. V roce 2022 byl odsouzen chovatel drůbeže a holubů a myslivec z Břeclavska na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky za otrávení dvou luňáků červených a dalších živočichů v roce 2021 v Milovicích. Přišel také o zbrojní průkaz. K trávení se přiznal.

Stejně jako většina ostatních travičů, i tito tři usvědčení, použili k trávení nervový jed karbofuran, který skladovali doma. Pro přílišnou jedovatost je od roku 2008 v celé Evropské unii zakázaný včetně jeho držení. Pár kapek tohoto jedu spolehlivě usmrtí vše živé. Kvůli tomu, že traviči umisťují otrávené návnady volně do přírody, jsou v ohrožení i například psi na vycházce či malé děti. ČSO proto apeluje na veřejnost, aby se obrátila na policii, pokud ví o případu trávení volně žijících živočichů.

Psí jednotka ČSO dohledává otrávené návnady a živočichy

Česká společnost ornitologická má ptačí kriminalitu v hledáčku již od roku 2000. V roce 2017 zintenzivnila hledání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí zřízením specializované terénní psí jednotky psovodky Kláry Hlubocké, která navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, případně na ohlášení občanů. Trávení volně žijících zvířat je v Česku obrovský problém.

Od roku 2017 ČSO zdokumentovala a předala policii na 170 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Ročně řeší policie na 20-25 případů nelegálního trávení, při kterých zahyne kolem 80-100 zvířat.

Psí jednotka ČSO - psovodka Klára Hlubocká, pes Victory a fena Irbis. Tento tým jako jediný v Česku dokáže vyhledávat návnady s karbofuranem a jimi otrávené živočichy. Foto: Ludmila Korešová

Dva psi ČSO - Chesapeake Bay retrívři Victory a Irbis - jsou speciálně vycvičení, aby své psovodce nález pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby nevdechli jedovaté výpary. Ornitologové od začátku roku evidují 40 otrávených zvířat či s podezřením na otravu, z toho je 14 savců a 26 ptáků - většinou jde o dravce. Kromě toho ČSO zaznamenala i další případy ptačí kriminality, jako je zastřelení. ČSO letos s kriminalisty spolupracovala na 17 případech.

Příručka Ptačí kriminalita volně ke stažení

Co dělat v terénu při podezření na trávení, zástřel, nelegální past? je podtitul příručky o ptačí kriminalitě. Příručka je určena všem milovníkům přírody, ornitologům, ale i lidem, kteří do přírody chodí za jiným účelem. S otráveným nebo zastřeleným dravcem se může setkat kdokoli, od pejskařů po skautské oddíly. Při své práci ji mohou využívat orgány činné v trestním řízení i pracovníci státní ochrany přírody nebo záchranných stanic.

Stáhněte si příručku (14 stran, 3 MB) ZDE.

Zdroj: https://www.birdlife.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů