Zlato a stříbro je možné získat z elektroodpadu
Nejnovější technologie recyklace elektroodpadu nás posouvají na cestě k dosažení cirkulární ekonomiky. Elektroodpad je nejrychleji rostoucím odpadem v Evropě a díky jeho obsahu vzácných kovů a kritických surovin jej můžeme vnímat jako významnou investiční příležitost.
Vytvořením byznysového ekosystému kolem elektroodpadu a využitím nejnovějších technologií pro získání surovin z elektroodpadu se zabývá projekt WEEE NET9, který podpořila Evropská unie prostřednictvím EIT Raw Materials.
V projektu WEEE NET9 se k recyklaci elektroodpadu využívají moderní technologie, jako jsou hydro-a pyro-metalurgie či louhování biologickou cestou, založené na mikroorganismech, které při vhodné teplotě a kyselosti roztoku získávají ze směsi elektroodpadu drahé kovy. Recyklací elektroodpadu jsme tak schopni získat například zlato, stříbro, měď, cín či zinek.
V rámci projektu pořádá 20. 9. 2024 výzkumná organizace PowerHUB s projektovými partnery online workshop zaměřený na představení nových technologií v recyklaci elektroodpadu. Pro firmy a zájemce je účast na workshopu možná po bezplatné registraci na tomto odkaze.
Všechny firmy, města, obce a neziskové organizace, které se zajímají o cirkulární ekonomiku a recyklaci elektroodpadu jsou zvány na již 10. ročník konference o odpadovém hospodářství ASEKOL Předcházení vzniku odpadů 2024, která se uskuteční v prezenční i online formě 10. 10. 2024. V rámci konference mohou účastníci očekávat aktuální informace z oboru, panelovou diskusi i prostor pro networking.
Efektivní recyklace elektroodpadu hraje z hlediska dlouhodobé udržitelnosti významnou roli. Z jedné tuny recyklovaných mobilních telefonů lze získat 53 kg mědi, 270g stříbra, 141g zlata a 10g platiny. Na principu tzv. urban miningu a recyklaci elektroodpadu již dnes vznikají nové byznysové příležitosti. Odpadové hospodářství v oblasti elektroodpadu má díky zapojení nových technologií a postupů recyklace potenciál projít revoluční změnou a výrazným zefektivněním.