Čtvrtek, 26. prosince 2024

Krajinu na Chomutovsku nově chrání přírodní park Střední Krušnohoří

Krajinu na Chomutovsku nově chrání přírodní park Střední Krušnohoří

Krajinu mezi Prunéřovským potokem a řekou Chomutovkou nově chrání přírodní park Střední Krušnohoří. S jeho zřízením souhlasily všechny dotčené obce. Území je podle odborníků cenné pro řadu přírodních útvarů, které doplňují stavby vytvořené člověkem. Park vyhlásil Ústecký kraj, informovala mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková.

O zřízení přírodního parku požádaly krajskou samosprávu loni v červnu obce Blatno, Boleboř, Kalek a Hora Svatého Šebestiána. Vzniklý přírodní park tak bude reprezentovat celý krajinný úsek střední části Krušných hor. Území je převážně lesnaté, převládají zde smrkové a bukové lesy, které doplňují louky a pastviny. Osídlení je spíše řídké. Významnými biotopy v území jsou zejména zachovalé zbytky bučin a rašeliniště, yplývá ze zveřejněného záměru k vyhlášení parku.

V přírodním parku lze jen se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody těžit, dělat terénní úpravy, stavět, zahájit užívání pozemků k hromadnému sportovnímu a rekreačnímu využití, zejména zřizovat tábořiště, kempy, motokrosové dráhy, záchytná parkoviště.

Do přírodního parku není povolen vjezd motorových vozidel a obytných přívěsů mimo silnice a místní a účelové komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. V přírodním parku také majitelé nemohou zasahovat do hrázděných domů se zděným přízemím a sedlovou střechou, sakrálních staveb, drobných artefaktů v krajině, pozůstatků zaniklé železniční trati, zaniklých cest a obcí, starých důlních děl a jiných pozůstatků průmyslové činnosti pocházejících z období před rokem 1945. V přírodním parku také nelze využívat pozemky pro budování výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a pěstovat plantáže dřevin.

Ministerstvo životního prostředí připravuje vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Nyní plyne lhůta na podání námitek k záměru. Se záměrem nesouhlasí Boží Dar na Karlovarsku. Několik výhrad má ekologická organizace Greenpeace ČR. Podle ekologů některá území, na nichž se vyskytuje vzácná příroda, nejsou do návrhu zahrnuty. Další území, kde jsou vzácné bučiny, nejsou zařazeny do prvních zón možné CHKO, kde je příroda ponechána přirozenému vývoji. Jako problém vnímají i to, že vyhlášení je naplánováno až na rok 2026, neboť do té doby mohou některé zásahy poškodit tamní přírodu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů