Úterý, 12. listopadu 2024

Králíci v klecích po celé Evropě zažívají frustraci a utrpení. Nová investigace potvrzuje nutnost celoevropského zákazu klecí

Králíci v klecích po celé Evropě zažívají frustraci a utrpení. Nová investigace potvrzuje nutnost celoevropského zákazu klecí

Dnes zveřejněná investigace mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) odhaluje nesmírné utrpení přibližně 70 milionů králíků, kteří jsou stále vězněni v klecích na farmách po celé Evropě. Znovu se tak potvrzuje naléhavá potřeba, aby Evropská komise splnila svůj slib, že klecové chovy ukončí.

Znepokojivé záběry natočené v utajení na farmách v Itálii a Polsku ukazují králíky v klecích tak malých, že se nemohou ani protáhnout, někteří z nich z frustrace zoufale okusují dráty a jiní jsou dokonce zavření v klecích spolu s mrtvými druhy. Zdokumentované podmínky, které jsou reprezentativní pro klecové chovy králíků v celé Evropě, nesplňují ani ty nejzákladnější etologické potřeby těchto zvířat.
Vzhledem k tomu, že Komise otálí se zákazem klecových chovů a že v EU neexistují právní předpisy na ochranu welfare králíků chovaných v klecích, jsou však tyto podmínky i nadále zcela legální.
Investigace - zveřejněná v době, kdy v Bruselu začínají slyšení s novými eurokomisaři, včetně těch, kteří budou zodpovědní za řešení této problematiky - odhalila:
  • králíky tísnící se v tak malých klecích, že se nemohli protáhnout, skákat nebo se zvednout na zadní nohy, což jsou vysoce motivované projevy přirozeného chování
  • králíky zavřené v individuálních klecích, přestože jde o společenská zvířata
  • mrtvé nebo nemocné králíky - s okousanýma ušima nebo neschopné držet hlavu rovně - společně se zdravými králíky v jedné kleci
  • klece bez materiálu, který by mohli králíci okusovat a obrušovat si tak neustále rostoucí zuby, což vede k ohlodávání drátů klece nebo vzájemnému okusování uší
  • nepohodlné drátěné podlahy, což u králíků vede k odřeninám, otlakům nebo poraněním kloubů
  • na dvou farmách králíci těžce dýchali kvůli vysokým teplotám
  • na jedné farmě králíkům chyběla srst na velké části těla, což pravděpodobně svědčí o přítomnosti parazitů nebo infekce.
V Evropě se ročně porazí přibližně 77 milionů králíků. Odhaduje se, že přibližně 90 % z nich se chová v klecích, včetně téměř všech chovných králíků.
V roce 2021 se Komise v reakci na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, kterou podepsalo 1,4 milionu občanů EU, jasně zavázala, že do konce roku 2023 předloží legislativní návrhy na ukončení klecových chovů. Exekutiva EU však svůj slib nesplnila.
Před několika týdny CIWF vydal novou zprávu, která ukazuje, jak velké evropské potravinářské podniky úspěšně přecházejí na bezklecový chov. Země jako Rakousko, Belgie a Nizozemsko již bezklecové systémy zavedly, což dokazuje jejich životaschopnost.
Převážná většina devíti z deseti občanů EU požaduje ukončení používání individuálních klecí. Také Strategický dialog o budoucnosti zemědělství EU odráží širokou shodu napříč zemědělsko-potravinářským odvětvím, že klece musí být postupně odstraněny, a vyzývá k návrhu revize právních předpisů o welfare zvířat nejpozději do roku 2026.
Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko, řekla: ,,Tato investigace jasně prokazuje systémovou krutost klecových chovů v celé Evropě. Nejde jen o pár farem v některých zemích, kde se špatně zachází se zvířaty, ale o reprezentativní příklad klecových chovů králíků v celé EU. Na vině jsou unijní právní předpisy, kde chybí specifické požadavky na welfare králíků ve farmovém chovu.
Klece jednoduše nemohou splnit fyziologické a behaviorální potřeby hospodářských zvířat. Jejich používání je navíc zbytečné - již jsou k dispozici funkční humánní alternativy, které úspěšně zavedlo mnoho velkých evropských potravinářských podniků.
Je nejvyšší čas, aby Evropská komise konečně splnila svůj závazek a předložila návrhy na zákaz klecových systémů pro králíky a všechna ostatní hospodářská zvířata."
CIWF zasílá shrnutí výsledků své investigace evropským zákonodárcům a úředníkům Komise a žádá své příznivce, aby vyzvali Evropskou komisi k bezodkladnému předložení návrhů na zákaz klecí a výslovné zařazení těchto návrhů do svého pracovního programu.
Další informace o kampani naleznete na www.konecdobyklecove.cz.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů