Neděle, 19. ledna 2025

České restaurační řetězce zaostávají v oblasti životních podmínek kuřat: Žebříček odhaluje alarmující výsledky

České restaurační řetězce zaostávají v oblasti životních podmínek kuřat: Žebříček odhaluje alarmující výsledky

Poprvé v historii byly české restaurační řetězce hodnoceny v rámci mezinárodního žebříčku The Pecking Order (TPO), který sleduje úroveň péče o kuřata chovaná na maso. Výsledky ukazují, že české firmy výrazně zaostávají za svými evropskými protějšky, především z Francie a Německa. Průměrné hodnocení českých řetězců dosáhlo pouhých 19 procent, což je hluboko pod průměrem z jiných zemí.

Žebříček TPO hodnotí firmy dle toho, jak se jim daří naplňovat podmínky standardu European Chicken Commitment (ECC), který navrhuje řadu zlepšení v chovu kuřat - od přechodu na pomaleji rostoucí plemena po osvětlení v halách nebo způsob porážky zvířat. Hodnocení probíhalo ve Francii, Německu, Itálii, Polsku, Rumunsku, Španělsku a tento rok poprvé také v České republice.
,,Výsledky The Pecking Order jasně ukazují, že firmy na českém trhu stále ignorují problematiku welfare kuřat. V kontrastu například s Francií, kde KFC a Burger King již implementovaly standardy European Chicken Commitment, české pobočky těchto řetězců zaostávají," uvedl Lukáš Blažej Chorovský z organizace OBRAZ - Obránci zvířat.
Alarmující nízká úroveň závazků
Mezi nejhůře hodnocené společnosti patří McDonald's, Starbucks a UGO, které obdržely hodnocení 0 procent. Tyto společnosti dosud neimplementovaly žádná zlepšení, která by vedla k lepším životním podmínkám kuřat chovaných na maso.
Příkladem pozitivního přístupu je však řetězec pekáren PAUL, který s výsledkem 50 procent dosáhl nejvyššího hodnocení mezi českými subjekty. Společnost Lagard?re Travel Retail, která PAUL v ČR provozuje, jasně deklaruje závazek k ECC a provádí audity u svých dodavatelů.
Kontrast mezi zahraničními a českými pobočkami
Řetězce jako Burger King, KFC nebo McDonald's ukazují, že změna je možná - ovšem pouze mimo Českou republiku. V Německu nebo Francii tyto firmy standardy ECC přijaly a dosahují vyššího hodnocení. ,,Jde o případ skutečné dvojí kvality potravin, neboť stejný výrobek od stejné společnosti obsahuje maso z horšího chovu než v zahraničí," dodává zástupce Obránců zvířat.
Výzva k odpovědnosti
The Pecking Order zdůrazňuje, že přijetí ECC je vědecky podloženým krokem k řešení neetických praktik v chovech kuřat na maso. Zavedení těchto standardů není jen otázkou etiky, ale také udržitelnosti a transparentnosti.
,,České firmy mají nyní příležitost inspirovat se pozitivními příklady a ukázat, že jim záleží na dobrých životních podmínkách zvířat i na očekávání zákazníků. Výsledky TPO jsou jasnou výzvou k akci," uzavírá Blažej Chorovský.
Další informace:
Videogalerie z chovů kuřat v ČR:
Fotogalerie z chovů kuřat v ČR:
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů