Čtvrtek, 7. listopadu 2024

Poptávka po EPC projektech roste. Za rok 2023 budovám v Česku ušetřily 400 milionů korun

Poptávka po EPC projektech roste. Za rok 2023 budovám v Česku ušetřily 400 milionů korun

Projekty EPC, tedy projekty se zaručenou úsporou energie, jsou v Česku na vzestupu. Podle Asociace poskytovatelů energetických služeb se v posledním roce realizace dočkalo 30 EPC projektů za 2 miliardy korun. Jen v roce 2023 ušetřily tyto projekty krajům, městům a obcím 400 milionů korun. Proto Národní rozvojová banka (NRB) navazuje na dřívější úspěšný program a otevírá poradenství Nová ELENA. Pro zájemce pořádá v následujících dnech webinář, kde zazní všechny důležité podrobnosti.

,,Ať už jde o změnu vytápění, osvětlení, klimatizaci, instalaci chytrých čidel, zateplení, výměnu oken a dveří, zastínění nebo další z mnoha změn v energetickém managementu budov, jsme tu, abychom metodou EPC pomohli krajům městům i obcím s renovacemi jejich objektů. Díky EPC projektům mohou zrekonstruovat své budovy na energeticky úsporné a zásadně tak ušetřit na energiích. Kromě pomoci s přípravou projektu, kdy žadateli uhradíme až 90 % způsobilých výdajů, nabízíme také pomoc s přípravou povinných dokumentů pro žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí," říkáČestmír Hrdinka, koordinátor programu Nová ELENA.
EPC projekty jsou energeticky úsporné projekty se zaručenou úsporou, ke které se zaváže dodavatelská společnost. Jejich benefitem je, že počáteční investice se zaručeně vrátí zpátky díky uspořeným nákladům za energie. Stát tyto projekty začal postupně podporovat formou různých dotací. Pomoc poskytuje například prostřednictvím Národní rozvojové banky a jejího programu Nová ELENA. Jedná se o poradenství, které žadateli nabízí úhradu až 90 % výdajů na přípravu EPC projektu.
Za posledních 30 let bylo v projektech EPC celkem proinvestováno 6,7 miliardy korun, přičemž celková zaručená úspora přesáhla 6,1 miliardy korun. V příštích letech se s ohledem na klimatické cíle a závazky České republiky očekává ještě výraznější nárůst investic do renovací budov metodou EPC.
,,Za posledních pět let došlo k výrazným změnám v rámci dostupnosti nejrůznějších programů, které jsou investorům nápomocné především v přípravné fázi realizace EPC projektů. Počet projektů se tak neustále zvyšuje. Důvodem je především růst cen energií, tlak na snižování energetické náročnosti budov s ohledem na evropské směrnice a také podpora státu formou dotací, které je možné na renovace budov vedoucí k úspoře energií využít," říká Radim Kohoutek, výkonný ředitel Asociace poskytovatelů energetických služeb.
Program Nová ELENA spustila NRB v srpnu. V současné době již jedná s osmi zájemci o EPC projektech s celkovou výší investice do úsporných opatření okolo 2 miliard korun.
Kromě EPC projektů veřejných subjektů podporuje NRB přechod na úsporná řešení také u podnikatelů všech velikostí, kterým nabízí program Nové úspory energie, kde mohou požádat o zvýhodněný úvěr a program Nová ELENA, kde jim experti z NRB pomohou s přípravou projektu.
Program Nová ELENA (European Local Energy Assistance) je financován z programu InvestEU Advisory hub spravovanéhoEvropskou investiční bankou. Nabízí poradenství při přípravě energeticky úsporného projektu. Cílem programu je usnadnit realizaci energeticky úsporných opatření. Je zaměřen na renovace stávajících nemovitostí a cílené investice do stavebních a technologických opatření spojených s budovou. Nově pak podporuje i projekty úspor energie u technologických procesů. Program ELENA nabízí úhradu 90 % způsobilých výdajů na vybrané činnosti spojené s přípravou projektu. Je vhodný nejen pro podnikatele, ale i pro, města, kraje a další subjekty veřejné správy.

Program Nové úspory energie je financován z ESI fondů v rámci Operačního programu technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 Ministerstva průmyslu a obchodu. Program je určený pro firmy, které uvažují o projektech vedoucích k úspoře energie. V rámci programu mohou požádat o zvýhodněný úvěr, který je dostupný pro podnikatele všech velikostí, z celé České republiky, kromě hlavního města Prahy. Pro podnikatele z hlavního města je k dispozici obdobně zaměřený program ENERG.

Národní rozvojová banka, a.s., působí na trhu od roku 1992, toho času jako Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. Jejím cílem je přispět a podílet se na podpoře dlouhodobě udržitelného hospodářského a sociálního rozvoje prostřednictvím poskytování finančních produktů, zejména v oblasti malého a středního podnikání, rozvoje infrastruktury a dalších sektorech ekonomiky. Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtů krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních produktů na trhu.


Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů