Úterý, 12. listopadu 2024

Praha otestuje klimaticky odolnější druhy stromů, v budoucnu lépe ochladí město

Praha otestuje klimaticky odolnější druhy stromů, v budoucnu lépe ochladí město

Vitální stromořadí v ulicích jsou zásadním opatřením městské adaptace na změnu klimatu.

,,Klimatická změna je v podmínkách města opravdu neúprosná a má jasné dopady na plánovou městskou výsadbu. Je správně, že se jako město poohlížíme po nových druzích, které budou v našich ulicích prospívat. Protože jen samotná výsadba je pouze polovinou příběhu, druhou polovinou je zajištění prosperity zeleně, aby plnila svou funkci ,,přírodních klimatizací" naplno," říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Měření i každodenní zkušenosti potvrzují, že stromy prokazatelně snižují okolní teplotu až o několik stupňů, zvyšují vzdušnou vlhkost, poskytují stín a celkově zlepšují kvalitu městského života. V ulicích českých měst jsou nejčastěji k vidění javory, jasany, lípy nebo hlohy. Ty ale vlivem změny klimatu přestávají úspěšně růst - špatně snášejí teplotní výkyvy, sucho a vlny letních veder. K tomu se přidávají nové choroby a škůdci, kteří se šíří do našich zeměpisných šířek také přímo či nepřímo v důsledku klimatické změny.

Metropole proto zahájila pilotní projekt, kdy do ulic zasadí v Česku obvykle nepěstované druhy stromů. Většina z nich pochází z Asie nebo Severní Ameriky, některé z teplejších a sušších částí Evropy. Jedním z testovaných druhů bude například dub proměnlivý Quercus variabilis. Tým odborníků bude pravidelně monitorovat, jak se stromům daří, a zjišťovat, které se do pražských ulic hodí nejvíce. Projekt urychlí výběr a zavádění nových druhů stromů o patnáct až dvacet let oproti běžné cestě řízené poptávkou odběratelů a nabídkou školkařské produkce.

V celkem devadesáti lokalitách se bude testovat vždy deset jedinců od každého druhu. Projekt potrvá deset let, první průběžné výsledky budou zhruba za šest až osm let po výsadbě prvních testovaných stromů. Stromy, které v monitoringu dopadnou nejlépe, bude pak hlavní město prioritně pěstovat a vysazovat. Přihlížet se bude i k míře alergenity, estetickým vlastnostem, potenciálu k invazivnosti nebo vizuální podobnosti s tradičními druhy stromů v českých městech.

,,Testování nových druhů stromů přímo v ulicích je pro Prahu příležitost posunout klimatickou adaptaci města významně kupředu. Výsledky projektu mohou v budoucnu pomoci i dalším českým městům při hledání klimaticky odolných dřevin," doplňuje k projektu ředitel odboru ochrany prostředí pražského magistrátu Štěpán Kyjovský.

Mezi hlavní zapojené organizace města patří Technická správa komunikací hl. m. Prahy, Lesy hl. m. Prahy, odbor ochrany prostředí pražského magistrátu a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

http://praha.eu

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů