Obce zasažené plánovanou výstavbou hlubinného úložiště pořádají tradiční protestní akce Dny proti úložišti
Obce z lokalit zvažovaných pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního
odpadu se i letos spojí v rámci tradiční protestní akce Dny proti úložišti.
Cílem akcí, které se letos uskuteční 26. a 27. dubna, je vyjádřit nesouhlas s
dosavadním přístupem státu při výběru finální i záložní lokality a upozornit na
dlouhodobě přehlížené požadavky dotčených samospráv a obyvatel.
Obce z lokalit zvažovaných pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu se i letos spojí v rámci tradiční protestní akce Dny proti úložišti. Cílem akcí, které se letos uskuteční 26. a 27. dubna, je vyjádřit nesouhlas s dosavadním přístupem státu při výběru finální i záložní lokality a upozornit na dlouhodobě přehlížené požadavky dotčených samospráv a obyvatel.
Akce se uskuteční ve třech lokalitách, které jsou ohroženy plány Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO): Horka na Třebíčsku, Březový potok v Pošumaví a Hrádek na Jihlavsku. Formy protestu budou rozmanité - od veřejných shromáždění, debat a kulturních vystoupení až po symbolické happeningy. Podrobnosti k akcím Dnů proti úložišti na jednotlivých lokalitách s kontakty na pořadatele najdete na webových stránkách www.platformaprotiulozisti.cz a www.nechcemeuloziste.cz .
,,Den proti úložišti není jen protestem, ale i projevem odhodlání našich obcí hájit práva svých obyvatel. Požadujeme férový dialog, důsledné zohlednění našich připomínek a skutečnou možnost se k projektu vyjádřit - nikoliv být postaveni před hotovou věc," říká Zdeněk Souček, mluvčí Platformy proti úložišti a starosta obce Rudíkov z lokality Horka.
Obce dlouhodobě kritizují především absenci právní jistoty, nízkou míru participace na rozhodovacích procesech a neochotu státu zahrnout právo veta pro dotčené obce do zákona. Přestože se podle plánů SÚRAO má finální lokalita vybrat do roku 2030, tlak na obce i jejich obyvatele roste již nyní. Na lokalitách Březový potok a Janoch (ta leží u Temelína) již byla potvrzena průzkumná území pro geologické práce a obce nyní chystají žaloby.
Obyvatelé postižených regionů i široká veřejnost jsou srdečně zváni, aby se k protestním akcím Dní proti úložišti připojili a dali tak společně najevo, že rozhodování o tak zásadní infrastruktuře musí být transparentní, odborné a především spravedlivé.
Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 58 členů (40 obcí a měst a 18 spolků), usiluje o prosazení změny v přístupu státu k nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady, který se nebude omezovat jen na hlubinné úložiště. Platforma dále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí. www.platformaprotiulozisti.cz
Sdílet článek na sociálních sítích