V pákistánské provincii Paňdžáb ošetřili kvůli smogu bezmála dva miliony lidí
Kvůli zhoršující se smogové situaci onemocnělo v říjnu v pákistánské provincii Paňdžáb přibližně 1,8 milionu lidí. V oblasti se na celý týden uzavřely školy, protože úroveň znečištění dvojnásobně překračuje zdraví ohrožující limit, píše agentura AP.
Silně znečištěné ovzduší zapříčinilo, že úřady ve 127milionové provincii na východě země na pět dní zavřely všechny školy a minulý týden na deset dní také všechny parky a muzea. Místní vláda obyvatele odrazovala od cestování a nařídila povinné nošení roušek, což lidé ignorovali.
"Za posledních 30 dní navštívilo nemocnice a soukromé kliniky ve smogem postižených okresech Paňdžábu přes 1,8 milionu lidí. Většina z nich měla problémy s dýcháním a pálily je oči," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Zdravotnická zařízení podle dřívějších informací kvůli smogu ošetřila desítky tisíc pacientů, podle mluvčího jich však bylo mnohem více, protože doslova zaplavili nemocnice.
Nejvíce znečištěným místem je třímilionové město Multán, kde se hodnota indexu kvality ovzduší pohybuje kolem 700, přičemž cokoli nad 300 se považuje za zdraví nebezpečné. V pákistánském druhém největším městě Láhaur na začátku listopadu naměřili 80krát vyšší hodnotu znečištění ovzduší než jsou limity Světové zdravotnické organizace (WHO).
Informace o vysokém počtu ošetřených lidí přichází jen den poté, co Dětský fond OSN (UNICEF) varoval, že smog v provincii ohrožuje 11 milionů dětí.