Úterý, 26. listopadu 2024

V JIžní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech

V JIžní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech

V Jižní Koreji dnes začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).

V Pusanu se sešli zástupci 175 zemí, kteří budou diskutovat o finální podobě globálně závazné dohody o snížení znečištění plasty. Dosavadní rozhovory ale mařily neshody, především v otázce omezení množství plastů.

Předchozí kolo jednání v kanadské Ottawě skončilo bez shody v tomto kritickém bodě; proti omezení výroby se důrazně staví země produkující petrochemické výrobky, jako je Čína nebo Saúdská Arábie. To se naopak setkává s odporem zemí, které jsou znečištěním plasty silně postižené.

Zasedání v Pusanu, které potrvá do prvního prosince, bylo zahájeno nedlouho po chaotickém závěru jednání o klimatu v Baku v rámci konference COP29, na níž bylo dohodnuto navýšení finančních prostředků na boj proti změně klimatu. Určenou částku 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně rozvojové země označily za nedostatečnou.

Znečištění plasty je tak všudypřítomné, že byly jejich stopy nalezeny i v mracích, nejhlubších oceánských příkopech a dokonce i v lidském mateřském mléce. A přestože téměř všichni souhlasí s tím, že jde o problém, méně shody panuje v tom, jak jej řešit.

Mezi nejspornější otázky patří, zda by smlouva měla omezit výrobu plastů, anebo případně zakázat chemické látky, u nichž panují obavy, že jsou toxické pro lidské zdraví. Otázky přetrvávají také kolem způsobu, jak financovat provádění dohody.

Výzkumníci upozornili, že v roce 2022 byla překročena celosvětová hranice znečištění plasty a chemickými látkami, což jen podtrhuje naléhavost situace. Celosvětová výroba plastů se zvýšila na přibližně 460 milionů tun - což je dvojnásobek množství vyrobeného před dvěma desetiletími - a podle prognóz Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se do roku 2060 ztrojnásobí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů