Zemědělská půda v ČR mizí. Země denně přichází i o desítky hektarů
Česká krajina se mění. Denně mizí z důvodu zejména rostoucí zástavby i desítky hektarů půdy. Zemědělská půda přitom představuje stabilní investici s ročním výnosem kolem 8 až 10 %. Čeští investoři však tento potenciál často přehlíží.
Podle dostupných dat Českého statistického úřadu[1] ztrácí ČR od roku 2000 přibližně 17,9 hektaru zemědělské půdy denně, což je plocha odpovídající asi 25 fotbalovým hřištím. Za posledních 100 let Česko přišlo o milion hektarů kvalitní zemědělské půdy, což představuje přibližně třetinu veškeré půdy v zemi.
Podobné problémy se ztrátou zemědělské půdy řeší i naši sousedé. V Rakousku ubývá denně přibližně 12 hektarů půdy a to navzdory snahám tamní vlády od roku 2002 snížit tento úbytek na 2,5 hektaru denně2.
Investice s dlouhodobou hodnotou a stabilním výnosem
Zatímco ceny bytů v Česku dohánějí rakouskou úroveň, cena zemědělské půdy je stále výrazně nižší. Důvodem je i malý zájem o investice do zemědělských pozemků. Většina Čechů totiž ví o možnostech investovat do zlata, akcií či rezidenčních nemovitostí, ale zemědělská půda je často opomíjeným typem nemovitosti.
Přitom právě zemědělská půda představuje stabilní a konzervativní investici s dlouhodobou hodnotou a průměrným ročním výnosem kolem 8 až 10 %. Její cena zpravidla neklesá a z dlouhodobého horizontu překonává inflaci. ,,Lidé, kteří se rozhodli do zemědělské půdy investovat, objevují řadu výhod. Zjišťují, že nemusí být zemědělci, ani vlastnit traktor. Zároveň nepotřebují miliony korun a mohou začít i s částkou kolem 50 000 Kč," uvádí vinař a ředitel Lukáš Cibulka z portálu Mojepole.cz.
Pachtovné jako zdroj pravidelného příjmu
Investoři do zemědělské půdy mohou získávat výnos formou pachtovného. ,,Se zajištěním dobrého pachtu rádi pomůžeme. Pachtovné představuje dodatečný stabilní zdroj příjmu, který zlepšuje návratnost investice," dodává Cibulka z Mojepole.cz.
(1) https://statistikaamy.csu.gov.cz/zemedelske-pudy-je-zase-mene
(2) https://www.wwf.at/artikel/bodenverbrauch-in-oesterreich/